Yunanistan’da futbolda şiddete karşı yeni önlemler

LEFKOŞA – Komşu Yunanistan, sporda şiddetle mücadelede yeni bir döneme hazırlanıyor. Kiryakos Miçotakis hükümeti statlarda, spor alanlarında ve kamusal alanda şiddet vakalarının önüne geçmek için yeni bir önlem paketi açıkladı. Atina yakınlarındaki Renti’de 31 yaşındaki polisin bir spor müsabakasında ağır şekilde yaralanmasının ardından, hükümet bir dizi yeni önlemi kamuoyuna duyurdu.

Eğitim, Din İşleri ve Spor Bakan Yardımcısı Yannis Vroutsis, Bakanlar Kurulu’na sporda şiddetle ilgili yeni yasal girişimleri tanıtırken, cep telefonu tanımlamalı elektronik bilet, her takım için bir taraftar derneği ve “soyunma odalarını da görecek olan” kameralara temas etti. Ayrıca şiddeti teşvik eden kamuoyu açıklamaları için hapis ve para cezası sözü verdi.

Sporda şiddetle mücadele kapsamında açıklanan yeni önlem paketi uyarınca Dijital Yönetişim Bakanlığı ile iş birliği içinde bilet sahiplerinin kimliklerinin belirlenmesine yönelik Yunanistan’da yeni bir sistem devreye giriyor. Bilet sahibinin cep telefonundaki bir uygulama aracılığıyla nüfuz cüzdanı-bilet tanımlaması (eşleştirilmesi) dijital ortamda gerçekleştirilecek. Uygulamanın kullanıcıları, kendileri ve reşit olmayan çocukları için bilet düzenleyen gerçek kişiler olacak. Kullanıcılar için ön koşul, verilerinin Ulusal İletişim Kaydına kaydedilmesinin kabulü olacak.

TARAFTAR KULÜPLERİ FEDERASYONU KURULACAK

Açıklanan yeni önlem paketine göre Yunanistan’da kayıtlı olan her spor kulübünün sadece bir taraftar derneği olacak. Açıklanan yeni önlem uyarınca, halihazırda birden fazla taraftar derneğine sahip olan kulüpler önümüzdeki süreçte resmi olarak faaliyet göstermesine izin gösterilen dernek dışındaki tüm oluşumların kepenklerini indirmek durumunda kalacak. Ayrıca, altı aylık bir süreçte Yunanistan Taraftar Kulüpleri Federasyonu kurulacak ve tüm taraftar oluşumları bu federasyona kayıt yaptıracak.

SPOR TESİSLERİNE GÖZETLEME SİSTEMİ

Muhafazakar Yeni Demokrasi hükûmeti tüm spor tesislerinin 24 saat bazında gözetlenmesi için de düğmeye bastı. Buna göre, önümüzdeki süreçte tüm spor komplekslerinde kapılı devre gözetleme sistemleri devreye girecek. Yeni önlem uyarınca soyunma odaları da dahil olmak üzere spor tesislerinin tüm üniteleri denetime tabi tutulacak.

Gözetleme sistemlerinin işleyişini Yunanistan polisi (ELAS) denetleyecek. Bir müsabaka esnasında denetim sisteminde arıza tespit edilmesi durumunda bir sonraki müsabaka kapalı kapılar ardında oynanacak.

Sporda mücadeleyle alâkalı Avrupa Konseyi’nin St. Denis Sözleşmesi’nin uygulanması amacıyla Miçotakis hükûmeti bir Ulusal Koordinasyon Komitesi’nin de kurulacağını bildirdi. Yeni komite spor etkinliklerinde güvenlik, koruma ve hizmet için kurumlar arası entegre bir yaklaşım geliştirecek.

Atina’da hükümetin duyurduğu diğer önlemler arasında, spor müsabakalarında saldırgan davranış biçimlerinin takibi ve kaydı (örneğin sahaya yanıcı madde atılması), futbolun yasal idari, adli ve hukuki organlarına, hakemlere ve profesyonel takımların yetkililerine karşı şiddet eylemlerini veya tehditleri teşvik edebilecek yasadışı faaliyetler hakkında kamuoyunun bilgilendirilmesi, tribünlerin belirli bölümlerinde taraftarlara yasak getirilmesi veya en az bir maçın kapalı gişe oynanması durumunda Anonim Spor Şirketleri, Engelli Sporcular Departmanları (DSA) ve Amatör Kulüplere sağlanan fonun azaltılması gibi inisiyatifler de yer alıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx