O Altcoin’de Flash Loan Saldırısı: İşlemler Duraklatıldı!

Zincirler arası borç verme protokolü ve altcoin RDNT’nin arkasındaki Radiant Capital, yeni oluşturulan USDC Coin (USDC) piyasalarından birini etkileyen 4,5 milyon dolarlık bir istismarın raporlarını aldıktan sonra Arbitrum’daki borç verme ve borç verme piyasalarını duraklattı.

Radiant Capital, altcoin USDC ile ilgili rapor aldı

Radiant, 3 Ocak’ta X’teki (eski adıyla Twitter) gönderisinde “Bugün, Arbitrum’da yeni oluşturulan yerel USDC piyasasıyla ilgili bir sorun raporu aldık” dedi ve bu gönderinin daha sonra Radiant geliştiricileri ve daha geniş siber güvenlik topluluğu tarafından doğrulandığını ekledi.  Blockchain güvenlik firması Beosin, istismarı bir flaş kredi saldırısı olarak tanımladı; saldırgan, kod tabanındaki “yuvarlama sorunundan” yararlanarak “kümülatif bir hassaslık hatasına yol açtı.” X’te 3 Ocak’ta yayınlanan bir gönderide, bunun sonuçta “saldırganın tekrarlanan para yatırma ve çekme işlemleri yoluyla kâr elde etmesine olanak tanıdığı” yazıyordu.

PeckShield’ın 2 Ocak tarihli daha önceki bir gönderisi de sorunun mevcut Compound/Aave kod tabanındaki “bilinen bir yuvarlama sorunundan” kaynaklandığını tanımladı. “Bunun temel nedeni yeni değil: Temel olarak, bir borç verme piyasasında (popüler Compound/Aave’den forklanmış) yeni bir piyasanın etkinleştirildiği zaman penceresinden yararlanıyor” diye ekledi. İstismarcı Arbitrum blok gezgini Arbiscanner’ın verilerine göre protokolden toplam 4,5 milyon dolarlık Ether’i çekmeyi başardı.

İşlemler duraklatıldı

Radiant, o zamandan beri Arbitrum’daki borç verme ve borç verme piyasalarını duraklattı ve yatırımcılara şu anda hiçbir ek fonun risk altında olmadığı konusunda güvence verdi. Ayrıntılı bir otopsi sözü verdi ve soruşturma tamamlandıktan sonra normal operasyonlara geri dönme sözü verdi. Radiant, “Bir hatırlatma olarak, Arbitrum’daki piyasaların duraklatılması kaldırılıncaya kadar hiçbir işlem yapılamaz” diye ekledi. Bu arada kripto para topluluğu, kullanıcıların onayları iptal etmesine yardımcı olduğu iddia edilen kimlik avı bağlantıları yayınlayan sahte Radiant Capital hesaplarıyla çoktan doldu.

Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz gibi Radiant Capital, LayerZero teknolojisi kullanılarak oluşturulmuş çapraz zincir işlevselliğine sahip merkezi olmayan bir borç alma ve borç verme protokolüdür. DefiLlama’ya göre protokolün şu anda toplam değeri yaklaşık 315 milyon dolar civarında. Söz konusu hack gelişmesine rağmen, RNDT fiyatı yüzde 2’lik bir yükseliş sergilemiş durumda. Kripto para birimi, şu anda 0.331 dolar seviyelerinden el değiştiriyor. Gün içerisinde 0.0308 dolara kadar inmişti. Hack haberlerinden önümüzdeki süreçte etkilenip etkilenmeyeceğini ise zaman gösterecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx