Hande Baladın’ı tehdit eden sanığa ceza yok: ‘Akıl sağlığı bozuk’

Sosyal medya hesabı üzerinden milli voleybolcu Hande Baladın’ı tehdit ettiği gerekçesiyle 8 yıl 9 ay hapis istemiyle yargılanan Mustafa Neşeli hakkında karar çıktı. Ceza verilmeyen Mustafa Neşeli iyileşinceye kadar yüksek güvenlikli sağlık kurumlarından tedavi görecek.

DHA’nın haberine göre İstanbul 46. Asliye Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuksuz sanık Mustafa Neşeli, avukatı, Hande Baladın’ın avukatları, Türkiye Voleybol Federasyonu avukatı ve Aile Bakanlığı avukatı katıldı.

Türkiye Voleybol Federasyonu avukatının davaya katılma talebi mahkeme tarafından reddedildi.

Esas hakkındaki mütalaasını açıklayan savcı, sanığa akıl hastalığı nedeniyle ceza verilmemesini talep etti. Hande Baladın’ın avukatı ise sanığın cezalandırılmasını ve gerekirse yeniden rapor aldırılmasını talep etti.

HAKİMDEN SANIĞA: AKIL SAĞLIĞIN YERİNDE OLMADIĞI İÇİN CEZA VERMEDİK

Hakim, Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesinden gelen yazıya göre sanığın işlediği öne sürülen fiilin anlam ve sonuçlarını algılayamadığını dolayısıyla ceza sorumluluğunun olmadığını söyledi. Sanığa ceza verilmemesine ve yüksek güvenlikli sağlık kurumlarında koruma ve tedavi altına alınmasına ve iyileşinceye kadar da tedavi kapsamında kalmasına karar verildi. Hakim kararını açıkladıktan sonra sanığa, “Akıl sağlığın yerinde olmadığı için ceza vermedik. Şifa buluncaya kadar yüksek güvenlikli hastanede kalacaksın” dedi.

NE OLMUŞTU?

Milli voleybolcu Hande Baladın’a, oynadığı takıma ve sponsor firmaya yönelik Instagram kullanıcısı Mustafa Neşeli sosyal medya üzerinden tehdit mesajı içeren paylaşımlar yapmıştı. Hande Baladın’a yönelik “Kızım dedim, orman yoluna yatarım, spor kulübüne giderken arabanı tararım dedim. Benden şikayetçi olmadı. Benden korkmadı. Ben bunu alenen devamlı tehdit, taciz aklınıza gelebilecek ne varsa uyguladım. Fakat saf aşık gibi göründüm kendisine. Sanki bana her şeyi yaptırabilecek bir insanmış gibi. Bu da bundan nemalandı”, “Ben bu kıza diyorum ki senin yüzüne asit atacağım bundan dahi korkmuyor. Bu kızdan intikam almadan bana ölüm yok” şeklinde ifadeler kullanmıştı. Bu paylaşımlar üzerine can güvenliğinden endişe duyan Hande Baladın, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunmuştu. Bunun üzerine savcılık, Mustafa Neşeli’nin “Zincirleme şekilde kadına karşı silahla tehdit” suçundan 2 yıl 6 aydan 8 yıl 9 aya kadar hapisle cezalandırılmasını talep etti.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx