Engelleri kaldıran teknoloji: iOS 17 ile Canlı Konuşma ve Kişisel Ses özellikleri geliyor

Geçtiğimiz günlerde WWDC etkinliği düzenleyen Apple, iOS 17 ile beraber konuşma güçlüğü yaşayan kişiler için yeni özelliklerini tanıttı. İşte iOS 17 işletim sisteminde karşımıza çıkacak Kişisel Ses ve Canlı Konuşma teknolojileri…

iOS 17, Canlı Konuşma ve Kişisel Ses için yapay zeka desteği sunacak

Bu yıl gelecek olan iOS 17 erişilebilirlik güncellemelerinin ön izlemesinin bir parçası olarak Apple, Canlı Konuşma ve Kişisel Ses adlı bir çift yeni özellik duyurdu. Canlı Konuşma, kullanıcıların söylemek istediklerini yazmalarına ve sesli olarak dile getirmelerine olanak tanıyacak.

Kişisel Ses ise konuşma yeteneklerini kaybetme riskiyle karşı karşıya olan kişilerin kendilerine benzeyen bir ses oluşturup kaydetmelerine imkan tanıyan teknoloji olarak nitelendiriliyor. Apple, yakın zamanda ALS teşhisi konan kişiler gibi konuşma becerilerini kaybetme riski taşıyan kişiler için tasarlandığını söylüyor.

Yeni özellikleri hakkında açıklama yapan şirket, “iPhone, iPad ve Mac’teki Canlı Konuşma ile kullanıcılar, telefon ve FaceTime aramalarının yanı sıra yüz yüze görüşmeler sırasında yüksek sesle söylenmesi için söylemek istediklerini yazabilirler. Kullanıcılar ayrıca, aile, arkadaşlar ve iş arkadaşlarıyla yapılan canlı sohbetler sırasında hızla araya girmek için yaygın olarak kullanılan ifadeleri kaydedebilir. Canlı Konuşma, dünya çapında konuşamayan veya zamanla konuşmasını kaybeden milyonlarca insanı desteklemek için tasarlanmıştır. Buna, yakın zamanda konuşma yeteneğini zaman içinde aşamalı olarak etkileyen bir hastalık olan ALS (amiyotrofik lateral skleroz) teşhisi konulan kişiler de dahildir.” ifadelerine yer verdi.

Kişisel Ses kullanılarak, kullanıcılardan iPhone veya iPad’de 15 dakikalık ses kaydı yapmak için rastgele bir dizi metin istemiyle birlikte okumaları istenecek. Ardından yapay zeka teknolojisi kullanarak, iPhone veya iPad kullanıcının sesine benzeyen bir ses oluşturacak.

Kişisel Ses özelliğinin Canlı Konuşma ile entegre olabildiğini belirten şirket, kullanıcıların FaceTime aramalarında ve yüz yüze görüşmeler esnasında kullanabileceğini açıkladı. Bazı analistler, bu teknolojilerin dolandırıcılık için de kullanılabileceğinin altını çizdi.

Siz yeni teknolojiler hakkında ne düşünüyorsunuz? Fikirlerinizi yorumlar kısmında bizlerle paylaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir