En düşük memur ve SGK emekli maaşı için rakam verildi… 2024’te işsizlik maaşı ve kıdem tazminatı tavanı ne kadar oldu?

2024 yılında geçerli olacak asgari ücret 17 bin 2 TL olarak açıklandı. Emekli ve memur maaşına yapılacak Ocak zammı ile birlikte birçok gelir kalemi de değişecek. Emekli kök maaş zammı ve en düşük emekli maaşı düzenlemesi ile SSK ve Bağ-Kur’lunun maaşına ne kadar zam yapılacağı en çok merak edilen konuların balında geliyor. Memur maaş zammı katsayısı aynı zamanda sosyal destek ödemelerini de artırmış olacak.

İŞÇİ, MEMUR, EMEKLİ, İŞSİZ, DUL YETİM VE SOSYAL YARDIM ÜCRETLERİ…

Asgari ücrete yapılan yüzde 49.11’lik zamdan sonra gözler 3 Ocak’ta açıklanacak enflasyon oranlarına çevrildi. Bu oranların belli olmasıyla birlikte yeni maaşlar da belirlenecek.

Peki kimlerin aldığı maaşlarda artış olacak, hangi kalemlerde artış var? Sabah Gazetesi’nden Faruk Erdem’in haberine göre işte tüm bu soruların cevapları…

İŞÇİLER YENİ ASGARİ ÜCRETİ NE ZAMAN ALACAKLAR?

Yılın son günlerinde toplanan Asgari Ücret Tespit Komisyonu 2024 yılında geçerli olacak yeni asgari ücreti belirledi. Buna göre brüt asgari ücret 20.002 TL’ye net asgari ücret ise 17.002 TL’ye yükseldi. İşçiler yeni ücretlerini 31 Ocak ya da 1 Şubat’ta almış olacaklar.

ÖZEL SEKTÖR ÇALIŞANLARINA NE KADAR ZAM YAPILACAK?

Asgari ücrete yapılan yüzde 49.11 oranındaki artış tüm özel sektör çalışanları için de maaş zammı anlamına gelecek. Asgari ücretle çalışanların maaşları yüzde 49.11 artarken bu rakamın üzerinde maaş alanların da ücretleri yukarı doğru çekilecek.

MAAŞLARIN ASGARİ ÜCRET KADAR OLAN KISMINDAN VERGİ ALINMAYACAK

Asgari ücretten vergi alınmaması uygulaması da devam edecek. Yüksek maaşlardaki asgari ücret kadar kısım da vergiden muaf tutulacak.

SGK VE BAĞ-KUR EMEKLİLERİNE NE KADAR ZAM YAPILACAK?

Emekliler için Ocak ayı 2024 yılının ilk 6 ayı için artış zamanı oluyor. SGK ve Bağ-Kur emeklileri 6 aylık oran kadar enflasyon artışı alıyor. 5 aylık enflasyon yüzde 33.66 olurken 6 aylık enflasyonun da yüzde 38-40 bandında çıkması bekleniyor.

SGK EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI NE KADAR OLACAK?

Bu noktada eğer refah payı verilirse bu oranın yükselmesi söz konusu olabilecek. Ayrıca 7.500 TL olan taban maaşın artırılması ve kök maaşlarla ilgili bir seyyanen düzeltme ve ile kademeli zam yapılması da gündemde. En düşük emekli maaşı için 10 bin ila 12 bin TL arasında bir rakam belirlenmesi bekleniyor.

MEMURLAR VE MEMUR EMEKLİLERİNDE DURUM NE? EN DÜŞÜK MEMUR MAAŞI NE KADAR OLACAK?

Memurlar ve memur emeklileri de SSK ve Bağ-Kur emeklileri gibi yılda iki kez artış alıyor. Ocak ve Temmuz ayındaki artışlar toplu sözleşmede belirleniyor. Bunun üzerine de enflasyon farkı konuluyor. 6 aylık enflasyonun yüzde 38-40 bandında çıkması durumunda memurların ve memur emeklilerinin Ocak zammı yüzde 15’lik toplu sözleşme artışı ve enflasyon farkı ile birlikte yüzde 50’yi bulacak. Bu durumda en düşük memur maaşı 33 bin lirayı bulacak.

SOSYAL YARDIMLAR

Ocak ayı ile birlikte sosyal yardımlar da artacak. Buna göre 65 yaş aylığı, engelli aylığı, evde bakım parası, SED (Sosyal Ekonomik Destek) ödemeleri de yükselecek. Burada artış oranı memur ve memur emeklilerine yapılan oranla paralel olacak. Memurlara yapılacak yüzde 50 civarındaki artış sosyal yardımları da artıracak.

DUL VE YETİM MAAŞLARI

Emeklilere yapılacak artışlar vefat eden sigortalıların yakınlarına ödenen maaşları da artıracak. Buna göre vefat eden sigortalı SSK veya Bağ-Kur’lu ise bu kesime yapılan oran geçerli olacak. Emekli Sandığı mensubu ise bu sefer burada yapılacak yüzde 50 oran geçerli olacak.

YENİ İŞSİZLİK MAAŞI NE KADAR OLACAK?

Yeni yılda işsizlik maaşı da yükselecek. İşsizlik maaşının taban ve tavan ücretleri yeni asgari ücrete göre belirlenecek. En düşük işsizlik maaşı brüt asgari ücretin yüzde 40’ı kadar olurken en yüksek rakam da brüt asgari ücretin yüzde 80’i kadar oluyor. Bu durumda en düşük işsizlik maaşı 7.940 TL’ye en yüksek işsizlik maaşı da 15.880 TL’ye çıkacak.

KIDEM TAZMİNATLARI

Yeni yılda alınacak kıdem tazminatlarının taban ve tavan miktarları da artacak. En düşük aylık kıdem tazminatı miktarı yeni asgari ücret olan 20.002 TL’den hesaplanacak.

2024 YILINDA KIDEM TAZMİNATI TAVANI NE KADAR OLACAK?

En yüksek aylık kıdem tazminatı ise memurlara yapılacak zam oranında artacak. Yüzde 50 artış ile 23.489 lira olan tavan kıdem tazminatı 35.233 TL’ye kadar yükselecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx