Elon Musk’tan büyük iddia: Ünlü milyarder, dev roketi Starship’in 4 yıl içinde Mars’a uçabileceğini söyledi

SpaceX’in Starship roketi önümüzdeki dört yıl içinde Mars test uçuşu için hazır olabilir. The New York Times’ın haberine göre Elon Musk, bir telekonferansta, bugüne kadarki en yeni ve en büyük SpaceX roketini içeren bir test uçuşunun 2027 yılına kadar Mars’a gitmek için hazır olabileceğini söyledi.

Musk konferans sırasında Uluslararası Astronotik Federasyonu Başkanı Clay Mowry‘ye “önümüzdeki dört yıl içinde Mars’a mürettebatsız bir test inişi yapmanın mümkün olduğunu düşünüyorum” dedi. Elbette Starship’in Mars’a test uçuşuna hazır hale gelmesinin daha uzun sürmesi sürpriz olmayacaktır. Ancak dev roketin önümüzdeki on yıl içinde Mars’a uzun bir yolculuk için hazır olması bile büyük bir başarı anlamına geliyor.

Starship şu anda SpaceX’in inşa ettiği en büyük roket ve şimdiye kadar sadece tek bir testi tamamladı. Bu testte de roket havada patladı ve fırlatma alanının üzerine roket parçaları yağdı. Yine de Musk bunu büyük bir başarı olarak değerlendirdi ve SpaceX’teki ekip Starship’in sistemini sıfırdan yeniden oluşturmak için çalışıyor.

Starship’in gelecekteki Artemis görevlerinde de rol oynaması bekleniyor; buna NASA’nın insanlığı 50 yıl sonra ilk kez Ay’a geri götürecek olan Artemis III’ün iniş sistemi olarak görev yapması da dahil. Bu nedenle gözler SpaceX’in şimdiye kadarki en büyük roketinin üzerinde.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx