Eczacıbaşı Yapı Gereçleri, Suudi firma Saudi Ceramics ile ortak oluyor

Niyet mektubu imzalayan ortaklar, anlaşma resmileştiği takdirde Suudi Arabistan’da sağlık gereçleri üretiminde uzmanlaşacak yeni bir girişimin kuracak.

Gökmen Mert Kural yazdı

Türkiye ile Suudi Arabistan ile yıllardır devam eden gerginlik, 2 yıl önce atılan adımlarla iyileşme sürecine girdi. Bir dönem Türk ürünlerine ambargo uygulayan Suudi Arabistan, şimdi Türk şirketlerinin gözdesi oluyor. Geçtiğimiz haftalarda Suudi Arabistan’ın ulusal petrol ve doğal gaz şirketi olan Saudi Aramco’nun 50 milyar dolarlık proje için Türk müteahhitlerle görüşmesinin ardından genişleme sinyali veren ikili ilişkilerle Türk yatırımları da Suudi Arabistan için arayışa girdi. Geçtiğimiz ay Patronlar Dünyası’nın duyurduğu haberde Türkiye’nin önde gelen dekor ve lüks mobilya üreticisi Serdur Global’in, Suudi Arabistan’da 10 milyon dolarlık fabrika kurma fikrinin ardından bu kez Türkiye’nin önde gelen gruplarından biri adım atmaya hazırlanıyor. Bu grup Eczacıbaşı Holding.

ORTAKLIK İÇİN ÖN ANLAŞMA İMZALANDI

Riyad merkezli Saudi Ceramics ile masaya oturan Eczacıbaşı Holding’e ait Eczacıbaşı Yapı Gereçleri (EYAP), ortaklık kurmak için gerekli onayları almak adına ilgili makamlara başvurdu. Niyet mektubu imzalayan ortaklar, Suudi Arabistan’da sağlık gereçleri üretiminde uzmanlaşacak yeni bir girişimin kurmayı planlıyor. Yapı çözümlerinin önde gelen sağlayıcılarından biri olan Saudi Ceramics, ön anlaşmaya göre, Saudi Ceramics Company’nin sıhhi tesisat segmentinin tüm fabrikalarının ve varlıklarına ortak olacak. İşbirliği anlaşmasına göre Suudi ve Türk şirketinin kurduğu yeni ortaklık anlaşma imzalandıktan sonra bu tesis ve varlıkları devralacak.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir