ABD Mahkemesi, Bu Altcoin’i Emtia Olarak Tanımladı! Bu İse Temize Çıktı

New York mahkemesinin meşgul olduğu Uniswap davasından altcoin piyasasına ilişkin önemli kararlar çıktı. Uniswap’ı temize çıkaran hakim, bu altcoin için emtia statüsüne yer verdi.

Uniswap davasından bu altcoin için emtia kararı çıktı

Geçen yıl Uniswap, protokolde yayınlanan “dolandırıcılık kriptoları” nedeniyle toplu bir dava ile karşılaştı. New York mahkemesi, Çarşamba günü toplu dava talebini reddederken BTC ve ETH’yi emtia olarak nitelendirdi. Nisan 2022’de bir grup yatırımcı tarafından Uniswap ve yaratıcısı Hayden Adams’a karşı açılan davada, DeFi altcoin platformunun bir borsa veya komisyoncu-satıcı olarak kaydolmayarak, kayıtsız bir borsada menkul kıymetler teklif edip talep ederek ABD menkul kıymet yasalarını ihlal ettiği iddia edildi.

Dava, Uniswap’i, protokolde alınıp satılan “dolandırıcı tokenlar” yüzünden para kaybeden yatırımcılardan sorumlu tutmayı amaçlıyordu. Davada adı geçen tokenler arasında Ethereum (ERC-20) tokenları EthereumMax (EMAX) ve Bezoge (BEZOGE) yer alıyor. Alphawolf Finance’de (AWF) listenin diğer kırmızı üyelerinden biri.

Ancak, New York mahkemesi Çarşamba günü asıl suçlunun Uniswap olmadığına karar verdi. Hakim, DeFi altcoin platformu yerine projelerin arkasındaki kişileri sorumlu tuttu. Davanın gerçek sanıklarının Uniswap değil, söz konusu “dolandırıcı tokenleri” ihraç eden kişiler olduğunu belirtti.

Aynı davadan Ethereum (ETH) için emtia kararı çıktı

SEC başkanı Gary Gensler bile şu anda ETH’yi bir menkul kıymet olarak adlandırmaktan kaçınıyor. Fakat, New York Güney Bölgesi’nden Yargıç Katherine Polk Failla ETH’yi doğrudan bir emtia olarak nitelendirdi. Aynı zamanda Uniswap davasını “federal menkul kıymetler yasalarını ETH’yi kapsayacak şekilde genişletmeyi” reddetti.

Mahkemenin toplu dava reddi, gelecekte merkezi olmayan protokoller ve SEC davalarını etkileyebilir. Yargıç Polk Failla, aynı zamanda SEC-Coinbase davasını yönetiyor. Kriptokoin.com olarak Haziran ayında başlayan yasal mücadelenin ayrıntılarına bu yazıda yer verdik.

Uniswap temize çıktı

Yargıç Polk Failla, Çarşamba günü verdiği kararda, Uniswap Protokolünün merkezi olmayan yapısının, dolandırıcı altcoin ihraççılarını tespit etmeyi “bilinmez ve belirsiz” hale getirdiğini ve davada açık bir sanık bırakmadığını belirtti. Failla ayrıca, “dolandırıcı tokenlerin” gerçek sahiplerinin belirlenemediğini vurguladı.

Mahkeme ayrıca davacıların Uniswap’in sürücüsüz bir araba üreticisi gibi olduğu iddialarını reddetti. Protokolün ve kurucularının dolandırıcılık tokenlarına izin veren bir sistem yarattığı iddiaları da rafa kalktı. Özetle mahkeme Uniswap davasın altcoin sektörü lehine şu kararı verdi:

Aslında bu bir üretim hatasından çok, Venmo veya Zelle gibi bir uygulamayı, fon transferini kolaylaştırmak için platformu kullanan bir uyuşturucu anlaşmasından sorumlu tutmaya çalışan bir davaya benziyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx