Zelenskiy Azovstal’daki askerler ile Rus esirlerin takasına hazır olduklarını söyledi

Zelenskiy, katıldığı bir televizyon kanalında, Rusya’nın ülkesine açtığı savaşı kıymetlendirdi.

Azovstal çelik fabrikasındaki sivil ve askerlerin kurtarılması için ortak ülkelerle müzakerelerin devam ettiğini belirten Zelenskiy, bu kapsamda Türkiye, İsviçre, İsrail ve Fransa başkanlarıyla görüştüğünü aktardı.

Zelenskiy, Ukraynalı askerlerin Azovstal’den çekilmesinden sonra Rus savaş esirleri ile takas yapılmasını beklediklerini ve buna hazır olduklarını hatırlatarak “Onları konuta getireceğiz. Sorumluluğu almış ortaklarla yapmamız gereken de bu.” dedi.

Ukrayna’daki savaşı Rusya’nın başlattığına dikkati çeken Vladimir Zelenskiy, savaşın sona ermesi için çaba göstereceklerini vurguladı.

Zelenskiy, “Zafer çok sıkıntı olacak, kanlı olacak. Zafer muhakkak çaba ile elde edilecek ancak (savaşın) sonu muhakkak diplomasiyle olacak, bundan eminim.” diye konuştu.

Ukrayna’nın güvenlik garantörlüğü konusuna ait de Ukrayna Devlet Lideri Zelenskiy, “Bugün, güvendiğimiz ortak devletlerden bir güvenlik garantörü çemberi oluşturmaya çalışıyoruz. Bu projeyi onlarla birlikte geliştiriyoruz.” sözlerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.