Zelenski G20’ye davet edildi

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenski, resmi Twitter hesabından Endonezya Devlet Başkanı Joko Widodo ile telefonda görüştüğünü belirterek “Başta BM’deki açık tutumu olmak üzere (Ukrayna’nın) egemenlik ve toprak bütünlüğüne verdiği destekler için teşekkür ettim. Gıda güvenliği konusunu görüştük. Beni G20 Zirvesi’ne davet ettiği için minnettarım” ifadelerini kullandı.

Dünyanın en büyük 20 ekonomisinin oluşturduğu G20 grubun zirvesi, kasımda Endonezya’ya bağlı Bali Adası’nda düzenlenecek.

Ne olmuştu?

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı (ABD) Joe Biden, geçtiğimiz aylarda Belçika’nın başkenti Brüksel’de dünya liderleriyle bir araya geldiği NATO zirvesinden sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, “Rusya’nın G20’den çıkarılması gerektiğini” ifade ederek, bu konunun dünya liderleriyle de görüşüldüğünü bildirmişti.

Endonezya gibi bazı ülkelerin karara karşı çıkması durumunda Biden, “kendi görüşüne göre Ukrayna’nın Ekim ayında düzenlenecek toplantıya gözlemci olarak katılmasının uygun olduğunu” belirtmişti.

Bununla birlikte yine geçtiğimiz ay Rusya’nın Jakarta Büyükelçisi Lyudmila Vorobyova, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in G20’ye katılmayı düşündüğünü ifade etmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.