‘Yalnız Kurt’ dizisine Erbil’den reaksiyon: Yakın vakitte karşılık vereceğiz

DUVAR- ATV’de yayınlanan ‘Yalnız Kurt’ dizisine bir reaksiyon de Irak Kürdistan Bölgesel İdaresi’nden (IKBY) geldi. Dizideki mahkeme sahnesi bölgede tartışma yaratırken, IKBY Kültür ve Gençlik Bakanlığı diziyi incelediklerini duyurdu.

Kelam konusu mahkeme sahnesinde, IKBY’de bir mahkemede yargılanan Tekin Giritli karakteri, mahkeme heyetine “Kerkük ve Musul Türk yurdudur. Sizler, Büyük Orta Doğu Projesi’nin uydu oluşumlarından birisiniz” diyordu.

Rûdaw sitesinin aktardığına nazaran; Kürdistan bölgesi Kültür Bakanlığı diziyle ilgili tartışmalar hakkında “Olumsuz bir durum. Bahsi geçen Türk dizisini araştırıyoruz ve yakın vakitte karşılık vereceğiz” açıklaması yaptı. Rûdaw’a bilgi veren Kürdistan Bölgesi Kültür ve Gençlik Bakanı Yardımcısı Salar Osman da, “Bu dizi ile ilgili soruşturmamızı yürütüyoruz” dedi.

IKBY parlamentosunun Kültür, Sivil Toplum, Spor ve Gençlik Komitesi Türkmen Üyesi Azad Ekrem ise “Kürdistan Bölgesi’nin mahkemeleri yasal kurumlardır ve dizi, Kürdistan Bölgesi ile Türkiye ortasındaki bağlantıları etkilemeyecektir. Dizi, Türk hükümetinin Kürdistan Bölgesi’ne yönelik tavrına aykırı düşüyor” tabirlerini kullandı. ( HABER MERKEZİ)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.