Üst seviye İngiliz general uyardı: Savaşa hazırlanın!

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in, Kazakistan Devlet Lideri Kasım Cömert Tokayev’i amaç alan tarihi konuşmasının yankıları sürerken, tehdidin akabinde İngiltere’de orduya ‘savaşa hazırlanın’ talimatı verildiği ortaya çıktı.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinde 116’ncı gün geride kalırken, İngiliz ordusunun kumandanı General Sir Patrick Sanders’in birliklerine, Putin’in ordularını savaşmaya ve yenmeye hazırlanmalarını söylediği ortaya çıktı.

Sanders, Üçüncü Dünya Savaşı çıkmasının muhtemel olduğunu belirtirken, “Rusya’ya karşı savaşmaya ve onu yenmeye hazırlanın mesajı” yayınladı.

Sanders, birliklerine bir ileti göndererek, ‘1941’den beri Avrupa’da kıtasal bir gücü içeren bir kara savaşının gölgesinde Ordunun komutasını üstlenen birinci Genelkurmay Başkanıyım… Rusya’dan gelen kalıcı tehdit, yeni bir güvensizlik periyoduna girdiğimizi gösteriyor.
Ordumuzu olabildiğince tesirli hale getirmek benim tek misyonum. Bu vakti ve fırsatı değerlendirmeliyiz.” dedi.

General Sir Patrick Sanders

PUTİN’İN TEHDİDİNİN AKABİNDE GELDİ

İngiliz generalin iletisi Putin’in NATO ülkelerini tehdit etmesinin akabinde geldi. Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin, Avrupa’daki devletler için ‘Onlar tarihi Rusya’nın bir parçası’ demişti.

Putin, bu açıklamayı, Doğu Ukrayna’da kendi kendini ilan eden halk cumhuriyetleri Donetsk ve Luhansk’ı tanımadığını sansasyonel bir formda ilan eden Kazak Cumhurbaşkanı Kassym-Jomart Tokayev’in kelamlarının akabinde yapmıştı.

Dış Siyaset Araştırma Enstitüsü’nden Maximilian Hess, İngiliz The Telegraph gazetesine yaptığı açıklamada, Putin’in Tokayev’e verdiği karşılığın ‘açık bir tehdit’ olduğunu söyledi.

SPIEF konferansında uzun bir konuşma yapan Putin, ABD’yi ‘Tanrı’yı ​​oynamakla’ ve Batı yaptırımlarının Rusya iktisadı üzerindeki tesirini görmezden gelirken ülkelere ‘sömürgeler’ üzere davranmakla suçladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.