Ümit Özdağ’ı protesto eden Suriyeli öğrenci: Beni yumrukladılar

Zafer Partisi Genel Lideri Ümit Özdağ’ı Bilkent Üniversitesi’nde protesto edenler ortasında bulunan Suriyeli bir öğrenci, protestodan sonra arkadaşının unuttuğu çantayı almak için salona döndüğünde zorla dışarıya çıkarıldığını ve burada Zafer Partisi’nden bir vazifeli tarafından kendisine yumruk atıldığını söyledi.

Bilkent Üniversitesinde Atatürkçü Niyet Topluluğunun düzenlediği söyleşiye katılan Zafer Partisi Genel Lideri Ümit Özdağ, öğrencilerin protestosuyla karşılaşmıştı. “Faşizme karşı omuz omuza” sloganları atan öğrenciler topluca salonu terk etmişti.

Bilkent Üniversitesi Bayan Çalışmaları ve İnsan Hakları Toplulukları, aktiflikten iki gün evvel Ümit Özdağ’ı üniversitede neden istemediklerine dair yayımladıkları bildiride, “ırkçılık kültürünün ve sığınmacı/göçmen tersliğinin giderek yaygınlaştığı bugünlerde, Ümit Özdağ’ın külliyen bu hususa endeksli telaffuzlarda bulunduğuna ve bu durumun memleketler arası öğrenci profilinden ötürü Bilkent Üniversitesi’ndeki ağırlaşan aksiliğin şiddete dönüşebilme tehlikesi oluşturduğuna” dikkat çekilmişti.

BAYAN ÖĞRENCİDEN ‘İDEOLOJİK’ DİYE PARKASINI ÇIKARMASINI İSTEDİLER

Evrensel’e konuşan Bayan Çalışmaları Topluluğu Yönetici Bilge Karakoyun, Özdağ’ın kendileri hakkında yaptığı paylaşımdan sonra sayısız “taciz, tecavüz ve ölüm” tehdidi aldıklarını anlattı.

1 milyondan fazla takipçiye sahip olan bir siyasetçinin bu türlü bir harekette bulunmasının ‘halkı kin ve düşmanlığa sürüklemek’ olduğunu söz eden Karakoyun, tehditler karşısında okul idaresinden muhafaza talep ettiklerini söyledi. Fakat güvenlik müdürünün kendilerini ofisine çağırdığını; odasında birtakım idare konseyi üyelerinin, giydikleri kıyafeti (parka) “ideolojik irtibatları olması” gerekçesiyle çıkarttırdığını anlatan Karakoyun, kendilerine gerilerinde olduklarını söylediklerini lakin “uslu olmalarının yararlı olacağını” eklediklerini söyledi.

‘OKULDA BİRÇOK GÖÇMEN ÖĞRENCİ VAR’

Ayrıyeten kendilerine gelen bir bildiride Suriyeli bir öğrencinin Zafer Partisi destekçileri tarafından darbedildiğini söylediğini paylaşan Karakoyun, “Okuldaki göçmen ve sığınmacı öğrenci sayısı göz önüne alındığında, burada gerçekleşen aktifliğin tüzüğe karşıt olması bir yana, daha sonrasında gerçekleşen şiddet içerikli olaylarda Suriyeli bir öğrencinin okula dışarıdan giren Zafer Partisi destekçisi tarafından darbedilmesi, bu türlü bir bildiri yayımlamakta neden haklı olduğumuzu net biçimde ortaya koyuyor” dedi.

‘IRKÇI NEFRET SALDIRISI’

Aktiflikte Ümit Özdağ’ı protesto eden Suriyeli öğrenci, nasıl darbedildiğini anlattı.

Güvenlik gerekçesiyle ismini vermek istemeyen öğrenci, “Zafer Partisi başkanının söyleşisine katılmak için geldim ve onun ırkçı telaffuzuna itiraz edip ve protesto ederek ayrıldım. Bu esnada puşimi (küffiye) takmıştım. Ayrıldıktan sonra arkadaşım çantasını içeride unuttuğunu söyledi, ben de oditoryumdan çantayı almak için geri döndüm. Bilkent güvenliği ile görüştüm ve girmeme müsaade verdiler. Daha sonra içeri girdiğimde arkadaşımın sırt çantasını almaya giderken Zafer Partisinden bir vazifeli süratle bana yanlışsız yürüdü ve beni itti. Ona arkadaşımın çantasını alacağımı söyledim, karşılık vermedi ve beni tekrardan itti. Sonra hâlâ konuşmaya çalıştığımı görünce bana iki yumruk attı. Görüntülerde da görüldüğü üzere tehditkâr bir biçimde elimi kaldırmadım. Ayrıyeten bağırmadım ya da potansiyel olarak tehlikeli bir harekette bulunmadım. Bu da taarruzun ırkçı bir nefret saldırısı olduğunu kanıtlıyor” dedi.

Daha sonra da tehditler aldığını söyleyen öğrenci, güvenliğe gittiğini lakin rastgele bir süreç yapılmadığını ve geçiştirildiğini söyledi. (HABER MERKEZİ)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.