Ukrayna'da sağlık merkezlerine 91 saldırı düzenlendi

Ukrayna’da sağlık merkezlerine 91 saldırı düzenlendi

Örgütün Sağlık Hizmetlerine Yönelik Saldırıları Takip Sistemi’nde, Ukrayna’da savaşın başladığı 24 Şubat’tan bu yana sağlık merkezlerine yönelik saldırı verileri güncellendi.

Buna göre, Ukrayna’da sağlık merkezlerine 91 saldırı yapıldı. Bu saldırılarda 73 kişi hayatını kaybetti, 46 kişi yaralandı.

Saldırıların 73’ü ağır silah, 13’ünün bireysel silahlarla gerçekleştirildi, diğer saldırılar da alıkoyma ve sabotaj türünde yapıldı.

Şimdiye kadarki saldırılardan 77 sağlık binasının yanı sıra 11 sağlık aracı, 11 tıbbi malzeme sevkiyatı ve 2 malzeme deposu etkilendi.

Ukrayna’daki eczanelerin yüzde 50’si kapalı

Öte yandan, DSÖ Avrupa Bölge Direktörü Hans Kluge, Ukrayna’nın Polonya yakınlarındaki Liviv kentinde, ülkedeki sağlık sistemine dair son duruma ilişkin bilgilendirmede bulunurken, “ülkenin karanlık günler içinde olduğunu” ifade etti.

Kluge, Ukrayna’daki eczanelerin yüzde 50’sinin kapalı olduğunu ve 1000’in üzerinde sağlık merkezinin çatışma hattında kaldığını belirtti.

Ukrayna’daki sağlık ekipman yetersizliğinin çocuk bakımını da olumsuz etkilediğini ifade eden Kluge, durum bu şekilde devam ederse gelecek 3 ayda ülkede doğan 80 bine yakın bebeğin doğum öncesi ve sonrası bakımdan mahrum kalabileceği uyarısında bulundu.

Lavrov: Ukrayna yeni bir anlaşma taslağı sundu

 

‘ABD’nin Ukrayna’ya gönderdiği silahlar barışa katkı yapmıyor’

 

Polonya’ya 2,5 milyon Ukraynalı sığınmacı geldi

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.