Türk dünyasının kulak burun boğaz uzmanları Bakü’de buluştu

Kongrenin açılışına Azerbaycan Sıhhat Bakan Yardımcısı Ender Zeynalov, Türkiye’nin Bakü Büyükelçisi Cahit Bağcı, Azerbaycanlı milletvekilleri, hekimler ve bilim insanları katıldı.

Büyükelçi Bağcı, aktiflikte yaptığı konuşmada bilim insanlarının söylediklerine, yazdıklarına ve uygulamalarına muhtaçlık duyduklarını söyledi.

Tıp alanının vakit zaman bilim insanlarının dışında pek çok kişinin de otlar ve çiçekler aracılığıyla ilaç yaparak piyasaya sunduğu ve yabanî bir kapitalizmin yaşandığı bir alana dönüştüğünü belirten Bağcı, bilim insanlarının usul ve bilgilendirme biçimlerinin halkın anlayacağı üslupta olması gerektiğini vurguladı.

Bağcı, vakit zaman farklı uzmanlık alanındaki şahısların televizyonlara çıkarak halka hastalıklar ve ilaçlar konusunda bilgi verdiğini belirtti, bu durumun oluşturabileceği sıkıntılara dikkat çekti.

Bakü’nün çok sayıda sanat, siyaset ve spor tertibine mesken sahipliği yaptığını hatırlatan Bağcı, burada tıp kongresi yapılmasını da önemsediklerini kaydetti.

Kongre iştirakçilerinden Türkiye Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Derneği Lideri Prof. Dr. Özgür Yiğit, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, birlikte toplantılar yapmanın, öteki ülkelere deneyim paylaşımında bulunmanın artık çok yaygın bir bilimsel metot haline geldiğini söyledi.

Yiğit, bu metodun en kıymetli araçlarından birinin kongreler olduğunu lisana getirerek Bakü’de, Türkiye ve öbür Türk cumhuriyetlerinin birlikte oluşturdukları Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Derneği’nin kongre düzenlemesinin değerli olduğunu vurguladı.

Tecrübe paylaşımının değerine değinen Yiğit, 10 ülkeden bir ortaya gelen kulak burun boğaz uzmanının edinimlerini birbiri ile paylaşacağını kaydetti.

Yiğit, “Azerbaycanlı, Kırgızistanlı, Kazakistanlı ve Özbekistanlı arkadaşlar bu tip bilgi alışverişini önemsiyor. Zira yıllarca bu tip birlikteliklerden uzak kalmışlar. Bu fırsatı bizim de yeterli değerlendirip bu birlikteliği en düzgün formda sürdürmemiz gerekiyor.” dedi.

Aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 10 ülkeden iştirakçilerin yer aldığı, 2 gün devam edecek kongrede, 65 sunum gerçekleştirilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.