TMO Genel Müdürü Güldal: ‘Üretim ülkeye yetecek ölçüde olacaktır’

Edirne’de çeşitli temaslarda bulunan lider Güldal, TMO merkezlerinde ağır bir alım gerçekleştirildiğini belirtti.

TMO’nun bu yıl ağır bir alım gerçekleştirdiğini anlatan Güldal, şunları kaydetti:

“TMO olarak kendi üreticimizden aldığımız eserlerle stoklarımızı doldurmayı ve 2022-2023 tüketim devrinde yurt içi kaynaklarımızı kullanmayı hedefliyoruz. Hasat bu yıl 2-3 hafta gecikmesine karşın yağış rejiminin olumlu seyretmesinden ötürü randıman ve kalite çok yüksek. Bereketli ve yeterli gidiyor şükür. Haliyle Türkiye’de beklenen rekolte büyük oranda gerçekleşecek. Bu manada hububat özelinde verimli ve bereketli bir sene yaşıyoruz. Buradan tüm üreticilerimize çıkarlarının bereketli, eserlerinin bol olmasını diliyorum”

Güldal, bundan sonraki yıllarda buğday ekiminin artması ve üreticilerin hububata yönelmelerini beklediklerini lisana getirdi.

“ÜRETİM ÜLKEYE YETECEK ÖLÇÜDE OLACAKTIR”

Türkiye’nin önümüzdeki devirde hububat manasında düşünce yaşamasını ön görmediklerine işaret eden Güldal, “Türkiye’nin kendisine yeten ölçüde üretimi kelam konusu olacaktır. Fakat Türkiye değerli bir ihracat ülkesidir, ziraî ihracat ülkesidir. Bu manada mamul hususlar içerisinde devletimizin sistemleri ona müsaittir, ona nazaran ayarlanmıştır” değerlendirmesinde bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.