Tarihi Kırkpınar’da Ali Gürbüz’e büyük şok! Lanetli kemer efsanesi

661. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri 2. gün güreşleriyle devam etti. Pazar günü yapılacak çeyrek final müsabakalarına kalmak isteyen güreşçiler güneş altında büyük mücadele verdi. Edirne’de yapılan maçlarda 2 büyük sürpriz yaşandı.

AYLAR ÖNCESİNDE REZARVASYON
Kentteki otellerin aylar öncesinden rezervasyonları tamamlanınca güreş izlemeye gelen çoğu kişi, konaklamaya yer bulamadı. Yer bulamayanlar da cami avluları ve er meydanına yakın alanlara kimi battaniye üstünde kimi çadır kurarak konakladı.

Toplam 2 bin 475 sporcunun kayıt yaptırmasıyla rekor kırılan er meydanında dün güreşler geç saatlere kadar sürdü. Havanın kararması nedeniyle müsabakalar stat ışıklarının açılmasıyla devam etti.

BÜYÜK SÜRPRİZ
Geçen senenin finalistleri Ali Gürbüz ve İsmail Koç rakipleri Mehmet Yeşil Yeşil ve Hüseyin Gümüşalan ile eşleşti. Er Meydanı’nda İsmail Koç ile kıyasıya mücadele veren Hüseyin Gümüşalan favori gösterilmemesine rağmen rakibini eledi. Koç’un elenmesinin ardından Tarihi Kırkpınar’da seyirciler büyük coşku ile genç sporcu alkışladı.

2 SENENİN BAŞPEHLİVANI ALİ GÜRBÜZ KAYBETTİ
Bu sürprizin ardından gözler Mehmet Yeşil Yeşil ile Ali Gürbüz’ün karşılaşmasına döndü. Normal sürede yeniş olmaması sonrası iki güreşçinin müsabakası nda uzatma bölümüne geçildi. İki güreşçi puan almak için birbirinin açığını kovaladı. Ali Gürbüz’e atak yağan Yeşil Yeşil, rakibini sırtından kilitledi. Daha sonrasında çelme ile dengesi bozulan Ali Gürbüz yere düştü. Yeniş için fırsat yakalayan Mehmet Yeşil Yeşil, Gürbüz’e üstünlük kurarak puanı aldı ve rakibini eledi.

STATTA BÜYÜK ŞAŞKINLIK
Bu senenin favorilerinden olan Ali Gürbüz’ün elenmesi büyük şok etkisi yarattı. Son iki senenin başpehlivanı Ali Gürbüz bu sene de şampiyon olarak üçleme yapmak istiyordu. Kırkıpınar’da üç sene üst üste şampiyon olan başpehlivan altın kemerin sonsuza kadar sahibi oluyor. Altın kemeri üst üste 3 kez kazanan son isim Ahmet Taşçı olmuştu.

“LANETLİ KEMER” EFSANESİ
Güreş otoritelerinin “efsane güreşçi” olarak nitelediği Ahmet Taşçı’nın en son 1997 yılında ebedi sahibi olduğu altın kemer, o tarihten sonra her güreşin ardından yeniden Edirne Belediyesinin kasasına dönüyor.

2001 yılındaki 640. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde altın kemerin 3. kez ebedi sahibi olmak için finalde mücadele eden Ahmet Taşçı, Vedat Ergin’le güreşinde hakemlerin kararlarına kızarak güreşi sonlandırmış, rakibinin elini kaldırarak Ergin’i galip ilan etmişti.

Söz konusu müsabakadan hakem hatalarını gerekçe göstererek çekilen Ahmet Taşçı, “O kemer ahlı, kimseye gitmez.” diyerek serzenişlerini çeşitli platformlarda dile getirmişti.

Güreş efsanesi Ahmet Taşçı solda

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.