Tanju Özcan’ın ilanı savcılık kararıyla toplatıldı

Bolu Belediye Lideri Tanju Özcan’ın sığınmacılar için bilboardlara astırdığı “evinize dönün” ilanları savcılık kararıyla toplatıldı.

Bolu Belediye Lideri Tanju Özcan, sığınmacıların ülkelerine dönmesi için Arapça ve Türkçe yazılı ilanlarla ‘Artık istenmiyorsunuz, dönün ülkenize’ daveti yapmıştı.

Kentin farklı noktalarındaki bilboardlara asılan ilanlarla ilgili savcılığa cürüm duyurusunda bulunuldu. Şikayetler inceleyen Bolu Cumhuriyet Başsavcılığı “nefret ve ayrımcılık” suçlamasıyla soruşturma başlattı. Bilboardlara asılan afişler ise polis grupları tarafından kaldırıldı.

ÖZCAN’DAN AÇIKLAMA GELDİ

Mevzuyla ilgili konuşan Özcan, “Savcılık afişleri toplatma kararı vermiş. Bu türlü bir şey olmaz ki. ‘Sığınmacılar ülkemizde kalsın’ demek hata olmuyor da dönün artık ülkenize, sizinle paylaşacak ekmeğimiz kalmadı demek mi kabahat oluyor. Ben bu tutumumun arkasındayım” dedi.

“KAFASINDAN UYDURMUŞ”

Özcan, kendisi hakkında Zafer Partisi’ne katılacağına yönelik argümanlarla ilgili ise şu tabirleri kullandı;

*Barış Yarkadaş benim geçmişte milletvekili olarak çalıştığım bir arkadaşım. Başından uydurmuş. Ümit Özdağ da benim geçmişte milletvekilliği yaptığım, şu anda bir siyasi partinin genel lideri.

*Ben Cumhuriyet Halk Partisi’ne sonradan gelmiş olanlardan değilim. Gençlik kollarından itibaren bu partinin neferiyim. Hasebiyle ben Cumhuriyet Halk Partisi’nden kovulmadığım sürece rastgele bir partiye gitmem.

*Her partiye hürmetim var lakin benim parti değiştirmek üzere bir niyetim yok. Bunları da siyasi rant elde etme ismine da söylemiyorum.

“YARGIYA TAŞIYACAĞIZ”

Öte yandan, Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu (TİHEK) Bolu Belediye Başkanlığı’nın kentte yaşayan yabancılara yönelik su ve nikah fiyatlarında farklı tarife uygulanmasına ait kararında ayrımcılık yasağı ihlali yapıldığına hükmetti. Bolu Belediyesi hakkında 40 bin TL idari para cezası uygulanması kararlaştırıldı.

Karara ait pişman olmadığını söyleyen Özcan, “Ceza verdiyse idari yargıya taşırız. Ben yaptıklarımın, söylediklerimin hata olduğuna inanmıyorum. Bir Türk milliyetçisi ve vatansever olarak bunları söylemeye devam edeceğim. Yaptıklarımdan ve söylediklerimden pişman değilim. Hiçbir vakit da olmayacağım” diye konuştu. İHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.