Taksicilerde plaka pişmanlığı: Keşke gayrimenkul alsaydık!

Taksici esnafı mevcut piyasa şartlarında plakalarının son yıllarda hak ettiği kıymeti kazanamadığını söylüyor. 

Posta gazetesinin haberine nazaran, taksicilerin en büyük şikayet daima artan maliyetler. Plaka sahipleri plaka fiyatlarının paha kaybetmesinden, kira fiyatlarının azlığından sıkıntı yanıyor. Geçen yıl plaka fiyatları 2.4 milyon civarıydı. Bu yıl plaka borsasında ilan edilen tabela fiyatı ise 4-4.3 milyon lira civarında. Lakin bugün 3.5 milyon liraya bile alıcı bulmanın sıkıntı olduğu söz ediliyor. Genel fiyat artışlarına bakıldığında plakanın sahiplerine çok da kazandırmadığı ortada.

10 MİLYON TL OLMALIYDI

İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Lideri Eyüp Aksu her şeyin 5 ile 10 kat arttığına dikkat çekerek, “Mevcut plaka kıymeti çok düşük, gerçek fiyat en az 10 milyon lira olmalı. Biz bunları açık artırma ile düzenlenen ihale ile devletten satın almıştık.

PLAKA UĞRUNA SATILANLAR 25 MİLYON TL

O süreçte bizler emlakımızı, meskenlerimizi sattık. Artık o gayrimenkullerin kıymeti 20-25 milyon lira ediyor” dedi. Aksu, taksi plakalarının değerlenememesinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) plaka sayısını artırma teşebbüslerinin tesirli olduğunu belirtti.

“PLAKAYA İNANÇ AZALDI”

Taksi plaka sahibi Hüseyin Demirel de 1985 yılından bu yana kesimin içinde olduğunu belirterek şunları söyledi:

“Ben 5-6 yıl evvel plakamı 500 bin dolardan almıştım artık 200 bin dolar etmiyor. Bu parayı vaktinde gayrimenkule yatırsaydım oldukça varlıklı olmuştum. Taksi plakası kârlı bir yatırım aracı olmaktan çıktı. Plakanın kirası 12 bin lira fakat kiraya vermekte bile zorluk çekiliyor. Kapıda yatan çok araç var. Plakaya inanç azaldı. Bir araç da 500 bin lira bandına dayandı. Taksicilik şu an güç günlerini yaşıyor. Antalya ve Bursa’da taksi plaka fiyatları 7.5 milyon liralara dayandı.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.