“Soros’çular” değil bu kez direkt Soros girdi tartışmaya

ABD için Yüksek Mahkeme, önceki Başkan Donald Trump ve Cumhuriyetçi Parti’nin Rusya ve Çin’den daha büyük tehdit oluşturduğunu öne süren Soros, Amerikan demokrasisinin kurtuluşu için planını yazdı.

ABD’li milyarder finans spekülatörü George Soros, 4 Temmuz Bağımsızlık Günü’nde yayımladığı makalede, Amerikan demokrasisinin kurtuluşu için gereken her yola başvurarak Yüksek Mahkeme, önceki Başkan Donald Trump ve Trump’ın Cumhuriyetçi Partisi’nin yenilgiye uğratılmasının zorunlu olduğunu öne sürdü.

Mali spekülasyonları ve 120’den fazla ülkede demokrasiyle ilgili gruplara fon sağlama beyanıyla faaliyet gösteren Açık Toplum Vakıfları ile tanınan 91 yaşındaki Soros, son dönemde Çin’de rejim değişikliği ve Rusya’ya karşı çabuk zafer çağrısı yapmıştı. Yeni makalesinde Çin ve Rusya’dan ‘dünyaya otokratik hükümet formunu dayatmak isteyen baskıcı rejimler’ diye söz eden Macar kökenli spekülatör, ‘ancak ABD’ye daha büyük tehdidin içerdeki demokrasi düşmanlarından geldiğini’ söyleyerek, ‘halihazırda aşırı sağcı aşırılıkçıların hakim olduğu Yüksek Mahkeme ve Donald Trump’ın Cumhuriyetçi Partisi’ni’ saydı.

ABD Yüksek Mahkemesi’nin geçen ay kürtajı anayasal hak olmaktan çıkaran kararını eleştiren Soros, gerekçeli kararın mantığının, ‘ABD Anayasası 14. Değişikliği ile tanınan hakları tehlikeye attığını, bunlar arasında doğum kontrolü, eşcinsel evlilikleri, LGBT hakları ve hatta ırklararası evliliklerin olduğunu’ dile getirdi.

Çevre Koruma Kurumu’nun yetkisi, silah sahipliği ve seçim bölgeleri sınırlarının yeniden çizilmesiyle ilgili kararlarına atıfla “Bu mahkemenin yürütmeye ön cephe saldırısı düzenlemeye niyet ettiği aşikar” diyen Soros, mahkemenin son kararlarındaki ortak paydanın ‘Trump’ın Cumhuriyetçi Partisi’nin teşvik ettiği davaları desteklerken Demokrat Parti’nin yüreklendirdiği davaları zayıflatmak ya da yasadışı ilan etmek’ olduğunu söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.