Sergey Lavrov: Buça’daki görüntüler kurgu

Sergey Lavrov: Buça’daki görüntüler kurgu

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Birleşmiş Milletler İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı ve Acil Yardım Koordinatörü Martin Griffiths ile Moskova’da görüşme gerçekleştirdi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Buça’da ortaya çıkan görüntülere ilişkin, “Bucha’daki durum bir sahte saldırı, kurgulanmış görüntüleri sosyal medyada Batı ve Ukrayna yaydı” dedi.

Batı’ya spekülasyon suçlaması

Toplantının öncesinde konuşan Bakan Lavrov, Buça kentinde ortaya çıkan görüntüleri provokasyon olarak yorumlayarak, “Geçen gün, Rus askeri personelinin varılan planlar ve anlaşmalar doğrultusunda oradan ayrılmasının ardından Kiev bölgesine bağlı Buça kentine başka bir sahte saldırı düzenlendi. Bucha’daki durum bir sahte saldırı, kurgulanmış görüntüleri sosyal medyada Batı ve Ukrayna yaydı. Batı, Ukrayna’daki insani durum ile ilgili spekülasyon oluşturma girişiminde bulunuyor. Rusya Federasyonu bu girişimi barış ve güvenliğe tehdit oluşturan bir provokasyon olarak değerlendiriyor” dedi.

Görüşmede Rusya Federasyonu’nun, İngiltere’den BM Güvenlik Konseyi Başkanlığı görevlerini yerine getirmesini ve Bucha’daki durumla ilgili bir toplantı düzenlemesini isteyeceği de vurgulandı.

AB, Rus ordusunun Buça’daki katliamını kınadı

İspanya Başbakanı: Buça’daki saldırılar soykırımdır

Dünya ayağa kalkmıştı: Buça’daki vahşete Rusya’dan yanıt!

Buça’daki katliamdan kurtulan kadın: Bizi kesmekle tehdit ettiler

Blinken, sivillerin öldürülmesi sebebiyle Rusya’yı kınadı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.