Şentop’tan Yunanistan’ın ‘Pontus’ argümanlarına sert yanıt

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Lideri Mustafa Şentop, Yunanistan’ın 19 Mayıs’ı mesnetsiz “Pontus” tezlerinin yıl dönümü olarak mazeret ederek yaptıkları ve tarihi bütünüyle çarpıtmaya yönelik tutumlarına, Trabzon’da gerçekleştirilen “Yunanistan tarafından Anadolu’da işlenen insanlık cürümleri: İşgalci mağdur olabilir mi?” başlıklı sempozyuma gönderdiği görüntü bildiriyle verdi.

Yunanistan’ın, 1. Dünya Savaşı sonrasında işgal ettiği Anadolu’da birçok insanlık hatası işlemesine karşın Rumların mağdur gösterilmesine yönelik uğraşlarına dikkat çeken Şentop, “Anadolu’nun çoğunluğunu oluşturan Türk halkını imha ederek Anadolu’da hakimiyet kurmak isteyen Yunanistan, Türk halkına karşı işlenen soykırım düzeyindeki katliamlardan direkt sorumludur. Yunanlar, ‘megali idea’nın gerçekleşmesinde Türksüzleştirmeyi, Türksüzleştirmek için de katliam, zulüm ve tedhişi bir usul olarak kullanmaktan asla imtina etmemiştir” dedi.

Meclis Lideri Şentop, Anadolu’daki katliamların Yunanistan silahlı kuvvetleri ve onlar hesabına çalışan yerli Rum çeteler tarafından gerçekleştirildiğine dikkat çekerek, Yunanistan’dan aldıkları askeri güçle Karadeniz kıyılarında örgütlenen Rum Pontus çetelerinin de Türklere karşı giriştikleri taarruzların herkesin malumu olduğuna işaret etti.

Yunanistan’ın taarruzları karşısında Türklerin, dünyada misline az rastlanan kahramanlık örneği gösterdiğini vurgulayan Şentop, şunları söyledi:

“Milletimiz, bin türlü mahrumiyet içinde dahi Hakkın yardımı, ulusal azim ve Misak-ı Ulusala ile perçinlenen irade sayesinde mütecavizleri tarihte eşi gibisi görülmemiş bir hezimete uğratmıştır. Vatanını müdafaa uğruna dahili ve harici düşmanlara karşı gayret etmek mecburiyetinde kalan milletimiz, her türlü yokluk ve zulme karşın fert fert, köy köy, kent şehir direnmiş, çaba etmiş; canından, cananından vazgeçse de namusundan, istiklalinden ve vatanından vazgeçmemiştir. Yunan işgali sırasında Anadolu’da ölenlerin ve yerlerinden göç etmek zorunda bırakılanların sayısını toplam nüfusa oranladığımızda karşımıza çıkan görünüm, Avrupa’daki 30 yıl savaşlarından o tarihe kadar geçen müddet içerisinde bu türlü bir kıyım ve zulmün görülmediğidir. Devletler hukukuna alışılmamış olarak kendisine istiklal hakkı tanınmayan Müslüman Türk halkının imhasına çalışan emperyalist zalim tarih huzurunda asla affedilmeyecektir. Tarihin şahitliği bizim yanımızdadır.”

Şentop, 19 Mayıs gününün kelamda Pontus Soykırımı’nı Anma Günü olarak kabul edilmiş olmasına “Yunanistan’ın tarihi çarpıtarak hakikati gizlemeye çalışması güneşin balçıkla sıvanmasına benzemektedir” kelamlarıyla reaksiyonunu ortaya koydu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.