Sav: TikTok, iPhone kullanıcılarını adım adım takip ediyor

Geçen günlerde Instagram ve Facebook’un iOS sürümünün kullanıcı kapalılığını ihlal ettiği argümanı gündem olmuş; Felix Krause isimli bir geliştiricinin tespitine nazaran Instagram ve Facebook’un yerleşik tarayıcısı, kullanıcıların dokunduğu her butonu takip edecek formda tasarlanmıştı.

İşte bu güvenlik ihlalini TikTok’un da yaptığı ortaya çıktı. TikTok’un iOS uygulamasında bulunan tarayıcı da kullanıcıyı bâtın gizli takip ediyordu.

‘EKRANDA DOKUNDUĞUNUZ YERE KADAR…’

WebTekno’nun haberine göre; TikTok uygulamasına ilişkin kodları inceleyen Felix Krause, son yılların en tanınan toplumsal medya platformunun kullanıcıyı takip ettiğini tespit etti.

İddiaya nazaran TikTok geliştiricileri, uygulamadaki tarayıcıya bir JavaScript kodu entegre etmiş ve bu sayede de kullanıcının kredi kartı bilgisinden tutun da ekranda dokunduğu yerlere kadar her şeyi kayıt altına almıştı. 

TIKTOK, BU TÜRLÜ BİR DURUM OLDUĞUNU KABUL ETTİ

Forbes’e açıklamalarda bulunan bir TikTok sözcüsü, uygulama içindeki internet tarayıcısına JavaScript kodu eklediklerini kabul etti. Fakat sözcüye nazaran bu kod, kullanıcıyı takip etmek için değildi. Şirkete nazaran bu JavaScript kodu ile sayfaların çöküp çökmediği ve yükleme suratları takip ediliyordu.

Sözcüye nazaran kodun hedefi kusur ayıklama ve sorun giderme.

TikTok, kelam konusu tezleri reddetmiş olsa da kullanıcı olarak kendi tedbirinizi alabilirsiniz. Bu bağlamda; yapmanız gereken şey epeyce kolay.

Eğer bir iPhone sahibiyseniz ve TikTok kullanıyorsanız, temasları TikTok’un uygulama içi tarayıcısında açmak yerine kopyalayarak Safari, Chrome ya da kullandığınız rastgele bir tarayıcıda açabilirsiniz. Böylece TikTok, hareketlerinizi sizi en azından tarayıcı üzerinden takip edemez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.