Şaşırtan araştırma: Köpekler, corona virüsü tespit etmekte testlere nazaran daha başarılı

Finlandiya’da yapılan yeni bir araştırma, çoban köpeklerinin corona virüsü tespit etmekte testlerden daha başarılı olduğunu ortaya koydu.

Tüm dünyada 6 milyondan fazla kişinin vefatına neden olan corona virüsü ile ilgili farklı bir araştırma yapıldı. Finlandiya’nın başşehrinde yer alan Helsinki Üniversitesi’nden alınan sonuçlar, labrador ve çoban köpeklerinin müspet hadiselerin yüzde 97’sini tespit edebildiğini ortaya çıkardı.

Bu oran, köpeklerin, Covid-19’u tespit etmede hali hazırdaki testlerden daha muteber olduğunu ortaya koydu.

Araştırmada, havaalanı üzere yerlere konumlandırılan köpeklerde virüsü tespit etme oranının yüzde 99’a kadar yükseldiği tespit edildi.  Bilhassa son devirde yaygın olan konut testlerinde bu oranın yüzde 72 olduğu düşünüldüğünde, köpeklerin testlere oranla daha muteber sonuçlar ortaya koyabildiği tespit edildi.

Finlandiya’dan araştırmacılar, köpeklerin havaalanlarında ve kamuya açık kalabalık alanlarda kullanılmasının “salgını denetim altına almak için kıymetli bir araç” olabileceğini söyledi.

Yeterli koku alma özelliğine sahip köpek cinsleri hali hazırda, epileptik nöbetler, kanser ve Parkinson’u uyarmak için kullanılıyor.

Köpekler, iki olimpik yüzme havuzunda bir çay kaşığı şekere muadil olan trilyonda bir modülleri fark edecek kadar düşük düzeylerde koku alabilirler. beşerler hasta olduğunda, beden tarafından sessizce salınan bileşikleri tespit edebildikleri düşünülmektedir.

Helsinki’de yapılan incelemelerde, araştırmacılar, dört farklı köpeği corona virüsü ile ilgili olarak eğitti. Daha sonra ise, testi olumlu çıkan 114 gönüllüyü incelemeleri istendi. 114 gönüllünün boyun, alın ve bileklerinden alınan deri örnekleri köpeklere koklatıldı.

Köpeklerin, enfeksiyonlu olanları tespit etmede yüzde 92 muvaffakiyet sağladığı bildirildi. Köpekler, patilerini uzatarak yahut oturarak müspet bir olay olduğunu gösterdi.

Uzmanlar, semptomları olmayan hastaların da köpekler tarafından tespit edilebildiğini vurguladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.