Sağlıkçılardan ‘Hastane girişlerine X-ray’ tedbirine reaksiyon: ‘Önce sistemi düzeltin’

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Konya Kent Hastanesi’nde tabip Ekrem Karakaya’nın öldürülmesi sonrası arkası ardı kesilmeyen sıhhatte şiddet hususuyla ilgili toplumsal medya hesabından açıklama yaptı.

X-ray’li güvenlik sistemlerinin tahlil olacağını savunan Koca, “Sağlık kurumlarımızın güvenliği için, giriş kapılarından başlayarak acilen yapılacak işlerimiz var. Kapı güvenlik sistemleri kurularak 24 hastanemizde daha yeni güvenlik uygulamasına geçildi. Sistem, süratle ülke geneline yayılacak” sözlerini kullandı. 

100 BİN BEYAZ KOD

Konuya ait Cumhuriyet’e konuşan Sıhhat ve Toplumsal Hizmet İşçileri Sendikası Ankara Şubesi Lideri Kubilay Yalçınkaya, şu tabirleri kullandı:

“Asayiş tedbirleriyle yahut yalnızca yasa değişikliğiyle sıhhatte şiddet önlenemez. Bu asayiş tedbirleri tıpkı vakitte sıhhatte şiddetin olağanlaşmasına neden olabilir. X-ray aygıtları bıçak, silah üzere eşyanın girmesini önleyebilir. Fakat sıhhatte şiddet bu gereçle mi gerçekleşiyor? 100 bine yakın beyaz kod şikâyeti var. Bunlardan kaç tanesi X-ray kullanınca önlenebilecek olaylar? Artan bir şiddet eğilimi var.” 

‘CEPTEN ÖDEDİK’ 

Yaşanan sorunun sıhhat sisteminden kaynaklandığını vurgulayan Yalçınkaya, “Asıl beş dakikada bir randevu verilmesi, hastanelerdeki imkânsızlıklar, randevu alınamaması üzere meselelerin muhatabı sıhhat işçisi değil bakanlıktır” dedi.

Aile Tabipleri Dernekleri Federasyonu İdare Şurası üyesi Taner Balbay ise “Bakan döner sermayesi olan hastaneler için kapı güvenlik sistemleri yaptırabilir fakat öbür hastaneler için bile güç. ASM’lerde yalnızca güvenlik kameraları var onları da cebimizden ödedik” sözlerini kullandı. Balbay, “Sağlıkta şiddeti önlemek istiyorsanız, şiddet uygulayan bireylerin SGK garantilerini aşikâr müddetle askıya alın” teklifini getirdi. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.