Sabah Uyanız Uyanmaz Sakın Bunu Yapmayın! İşte Sabahları Herkesin Yaptığı 8 Kusur

Alarmı durduruyorsun, ertelemeye basıyorsun ve kendini zombi gözüyle yataktan sürüklüyorsun. Saat ilerledikçe geç kaldığınızı fark ediyorsunuz. Sabah işlerini tamamlamak için tez ediyorsun. Tostunuzu boğazınıza tıkıştırıp bir telefon görüşmesi yaparken çantanızı hazırlıyorsunuz. Aceleniz var ve işe tam vaktinde varıyorsunuz. Birtakım beşerler sabahları telâşlı bir rutine sahipken, kimileri sabahlarına çok daha zarafetle yaklaşır. Sabahınız çabukla başladığında, günün geri kalanının da emsal bir kaosu takip ettiğini fark ettiniz mi? Sabaha güzel başlarsanız, günün geri kalanı da birebir halde devam eder.

Ancak sabahınızın nasıl geçtiği konusunda daha dikkatli olun. Sabahlarınıza ve günün geri kalanına ziyan verebilecek alışkanlıkların farkında olun.

KALKTIĞINIZDA YAPMAMANIZ GEREKN 8 HATA

1. Telefonu yatakta denetim etmek:

2. Erteleme

3. Panjurları kapalı bırakmak

4. Yataktan çabucak kalkmak yahut uzun müddet orada yatmak

5. Güne rastgele başlamak

6. Şekerli şeyler yemek, kahve içmek yahut kahvaltıyı/sıvıları atlamak

7. E-postaları Okuma

8. Gereksiz karar vermekten kaçının

8 KUSUR 8 ÇÖZÜM

1. TELEFONU YATAKTA DENETİM ETMEK

Sabah birinci iş ne yapmamalısın diye sorsanız akıllı telefon kullanarak derim.

Çoğu insan sabah uyanınca elini yastığın altına kaydırır, telefonu açar ve neyi kaçırdıklarını denetim eder.

Size kimin ulaştığını ve insanların ne yaptığını öğrenmek için Instagram, Facebook, Whatsapp’ı tararsınız. Bu cins davranışlar artık birçokları için bir alışkanlık olarak kökleşmiş durumda.

Böyle bir zihniyet, tüm gün üretkenliğinizi tesirler. Ayrıyeten sabahları göz atarak, haber akışını denetim ederek ve haber makalelerini okuyarak vakit geçiriyoruz. Sabah vakti çok pahalıdır ve bu tıp faaliyetler için onları boşa harcamak, evvel telefonu denetim etmemekle önlenebilir.

2. ERTELEME

Birçok insan uyanmadan evvel iki yahut üç kere ertelemeyi sever. Birtakım beşerler alarmı kurarken ertelemeyi bile hesaba katar.

Örneğin, sabah 7’de uyanmak için 2 ertelemeye müsaade vermek için 06:45’e bir alarm kurarsınız. Ertelemek, alarm çaldığında biraz daha uyumak zorunda kalmamıza yardımcı olur.

Alarm çaldığında, kalbinizi alarma geçirdiğinizi çok az biliyor musunuz? Birkaç sefer daha ertelediğinizde daha fazla alarm eklersiniz. Her ertelediğinde, kalbini biraz sarsıyorsun.

3. PERDELERİ KAPALI BIRAKMAK

Sabahın erken saatlerinde konutunuza giren güneş ışınlarından hoşlanmayabilirsiniz. Lakin, bu güneş ışığının birçok yararı vardır. Bedeniniz sabahları güneş ışığını bekler.

Işık, bir günün başlangıcını ve bitişini bildirmek için bir gösterge olarak çalışır. Bedeniniz, ışığın mevcudiyetine bağlı olarak gündüz ve gece döngüsünü takip eder. En azından bedenin evrim sayesinde o denli öğrendi. Bu günlerde yapay ışıklar, tabiatın gece ve gündüzü tanımlama biçimini bozdu.

Vücudun döngüsel ritminden bağımsız olarak, sabah güneş ışığı hastalıklarla savaşmaya yardımcı olur, kemikleri güçlendirir ve iltihabı önler .

Panjurlarınızı kapalı bırakmak size uzun bir gece hissi verebilir, lakin sabahın erken saatlerinde güneş ışığının yararlarını kaçırırsınız.

4. YATAKTAN ÇABUCAK KALKMAMAK VE ORADA UZUN MÜHLET YATMAK

Kimisi yatakta uzun müddet yuvarlanır, kimisi bir anda yataktan kalkar. Bunların hiçbiri senin için düzgün değil.

Aniden uyanmak, bedeninize uyanmaya ahenk sağlamak için kâfi vakit vermez. Uyurken ve uyanıkken vücudunuzun ve zihninizin çalışma formu tam zıddıdır. Uyandığınızda, bedeninizin uyanmış duruma hazırlanmak için birkaç dakikaya muhtaçlığı vardır.

Uzun müddet yatakta yatmak zorunda değilsiniz. Yatakta 2 dakika bedenin ahenk sağlaması için kâfi bir mühlet olarak hizmet eder.

İnsanlar uyandıktan sonra süratli ve çabucak kalkabilir miyim diye sorarlar sıhhatime ziyan verir mi? İnternet, apansız uyanma nedeniyle artan kalp krizi / felç hakkında söylentilerle doludur. Lakin bu cins tezlerin şimdi tıbbi bir kaynağı yok . İnme geçirmeyebilirsiniz, lakin bedeninize sakinleşmesi için birkaç dakika verin.

Öte yandan, yatakta çok uzun mühlet kalmak sizi bir müddet daha kalmaya teşvik edebilir. Örneğin, 10 dakikadır yatakta kaldıysanız, 5 dakika daha kalmak üzere hissediyorsunuz. Bu 5 dakikanın bir 15 dakika daha uzaması ihtimali vardır, yoksa tekrar uykuya dalarsınız. Uyandığınız andan 2-5 dakika sonra uyanmak en yeterli sonucu verir.

Tek yapman gereken oturmak. Oturduğunuzda, uykuya karşı savaşı kazanmış olursunuz.

5. GÜNE RASTGELE BALAMAK

Demek erken kalkmaya karar verdin ve sen de uyandın. Fazladan bir saatin var, pekala ne yaparsın? Rastgele gidiyorsun. Rastgele şeyler düşünmek, gazete okumak, bir Youtube görüntüsü izlemek üzere zihninizin size söylediğini yaparsınız.

Sabahınıza rastgele yaklaşarak sabahlarınızı verimli kullanamazsınız. Yazılı bir kurala nazaran sabahınızı kullanmak zorunda değilsiniz. Gereksiniminiz olan tek şey sabah vaktinizi âlâ bir formda kullanmak. Gelişmenize ve büyümenize yardımcı olacak bir şey yapın.

Erken kalkmazsanız, sabah erken kalktığınızda ne yapacağınızı merak ediyor olabilirsiniz. İşte sabahınızı dönüştürmek ve verimli kılmak için yapmanız gereken birkaç şey.

6. GÜNE ŞEKERLİ BİR ŞEYLER YİYEREK VE YA AÇ KARNA KAHVE İÇEREK BAŞLAMAK

Uyandığınızda kortizol ismi verilen bir hormon en üst seviyededir. Kortizol, sabahları uyanık ve uyanık hissetmemizi sağlar. Bu müddet zarfında kahve içmek, yağmur yağdığında bitkileri sulamakla muadildir.

Zamanla kahve içmek bedeninizin kortizole karşı tolerans geliştirmesine yol açacak ve sizi her vakit uyanık ve taze tutmak için bir kahveye gereksiniminiz olacak. Kortizol düzeyiniz düştüğünde uzmanlar tarafından sabah 10.00’dan sonra kahve içilmesi tavsiye edilir.

Ne yediğiniz de gününüzü değiştirir. Kahvaltıda kruvasan, çörek yahut smoothie lezzetli olsa da, bunlardan kaçınmanız daha âlâ olur. Şekerli eserler başlı başına makûs değildir, fakat aldığınız kaloriler için gereğince adalet yapmazlar.

Şekerli yiyeceklerin kalorilerinin bir kısmı, beden tarafından glikoz olarak parçalanan şekerlerde bulunur. Şekerlerin parçalanması kolaydır ve bedeniniz onları hemencecik emer. Bu nedenle şekerli yiyecekler bedeninizin gereksinim duymadığı bir güç patlaması yayar.

Bu cins şekerli yiyecekler sizi uzun mühlet enerjik tutmaz. Tahıl yahut tam tahıllı yiyecekler üzere karmaşık karbonhidratlar beden tarafından birkaç saat içinde yavaş bir süratte sindirilir. Yavaş sindirim sırasında, güç bedeninizin beklediği üzere çok az salınır.

Kahvaltıya gelince, insanların farklı görüşleri var. Kimi beşerler kahvaltıyı atlamanın kilo vermeye yardımcı olduğuna inanırken, kimileri kahvaltı yapmanın metabolizmalarını hızlandırarak daha fazla kalori yakmalarına yardımcı olduğuna inanır. Bu teorilerin hiçbirinin onları genelleştirecek ispatı yoktur.

Metabolizmanın kahvaltıya nasıl reaksiyon verdiği bireyden bireye değişir. Günün geri kalanında sağlıklı beslendiğiniz sürece kahvaltıyı atlamanın sıhhate hiçbir ziyanı yahut yararı yoktur.

Bununla birlikte, kahvaltıyı atlamak, yemek yiyene kadar düşük güç düzeylerine neden olabilir, zira akşam yemeğinden beri boşalırsınız. Ayrıyeten, uzun vadeli açlık nedeniyle öğlen yemeği için abur cubur yeme bahtınızı da artırır.

Aynısı su için de geçerlidir, Bedeniniz uyuduğunuz andan itibaren sudan yoksun kalır. Bedeninizin yeterli çalışabilmesi için uyandıktan sonra bedeninizi nemlendirin.

7. E-POSTALARI OKUMAK

Bu günlerde beşerler ortada sırada e-postaları okuma gereksinimi hissediyorlar. Birçok kişinin e-postaları telefonlarında yapılandırıldığından, e-postaları denetim etmek sadece birkaç dokunuş uzaklıktadır. Bu yüzden beşerler e-postaları mesai saatleri dışında, hafta sonları ve tatil günlerinde okurlar.

E-posta okumak bugün bir bağımlılık haline geldi. Beşerler e-postalarını günde birçok kere denetim etme muhtaçlığı hissederler.

Kendinize sorun, bir e-posta beklediğiniz için e-postayı kaç sefer denetim ediyorsunuz? Birçok durumda, sizi eğlendirmek için bir e-posta bulmayı umma alışkanlığının gücü nedeniyle e-postaları denetim ediyorsunuz.

Oluşan alışkanlık nedeniyle, uyanır uyanmaz e-postanızı denetim etme eğilimindesiniz.

E-postalarınızı denetim ettiğinizde, posta kutunuz gününüzü belirler. Bir e-postadan başkasına atlarsınız, diğerlerinin sizden istediği vazifeleri gerçekleştirirsiniz. Kendi amaçlarınızı, hayallerinizi ve tutkunuzu unutuyorsunuz.

Sabah birinci iş e-postalarınızı denetim etmeyin. E-postalar bekleyebilir. E-postaları denetim etmeniz gerektiğine dair yanlış varsayım altında yaşıyorsunuz.

E-postaları denetim etmezseniz, bir şeyleri kaçırdığınızı hissedersiniz. Gerçek şu ki, hiçbir şeyi kaçırmazsınız. Kimse sizden istemediğinde e-postada üstün etkin olan bir kişi olarak kendinizi tasvir ettiniz.

8. GEREKSİZ ŞEYLERİ YAPMAK

İnternette uzun müddet âlâ bir otel aradığınızı ve bulamadığınızı hatırlıyor musunuz? Sonunda bir tane bulduğunda, kafan ağır ve bitkin hissetti. Karar vermek güç tükettiği için kendinizi yorgun hissettiniz.

Sabahlarınızı kolay tutmak, karar verme nedeniyle oluşan yorgunluktan kaçınmanıza yardımcı olur. Hangi kahvaltıyı yapmalısın ya da hangi kıyafetleri giymelisin diye kafanı kırmaktan kaçın.

Mark Zuckerberg’in giydiği her gün tıpkı tişörtü giymek zorunda değilsiniz. Fakat bu, hangisinin size en uygun olduğuna karar vermek için 3 farklı kıyafet deneyeceğiniz manasına gelmez. Düzgün göründüğünüz bir şey seçin ve güne başlayın.


Resimlerde Hiç Fotojenik Çıkmıyor Musunuz? Bu Yolla Sizi Kıskanacaklar… İşte Fotoğraflarda Şahane Görünmenin Püf Noktaları


Arabanızın Rengi Kişiliğinizi Ele Veriyor… Otomobilinizin Rengi Sizin Hakkınızda Neler Söylüyor?


Uyurken Neden Bir Şeylere Sarılmak İsteriz? İşte Şaşırtan Karşılık…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.