RTÜK’ten Netflix’e ceza

RTÜK, Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı’nın şikayeti üzerine “Jurassic World Kretase Kampı” isimli animasyon sinemasını nedeniyle Netflix’e ceza verdi. RTÜK ayrıyeten Halk TV, HaberTürk, TELE1 ve müzik platformu Spotify’a da farklı münasebetlerle ceza kesti.

Radyo ve Televizyon Üst Konseyi (RTÜK), “Jurassic World Kretase Kampı” isimli animasyon sinemasında toplumun ulusal ve manevi kıymetleri, genel ahlak ve ailenin korunması prensibinin ihlal edildiği gerekçesiyle Netflix’e ceza verdi.

RTÜK’ten, yapılan açıklamaya nazaran, Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığının da dilekçeyle şikayet ettiği sinemada, iki kız karakterin yakınlaştıkları sahneler yayıncılık unsurlarına alışılmamış bulundu.

İlgili imale “18 yaş ve üzeri” hami sembolüyle katalogda yer veren Netflix’in, üretimi “Ailece İzlenebilecek Diziler” olarak tanımlamasının izleyenleri yanlış yönlendirebileceğini, çocukların kendi yaş kümesine yönelik olmayan üretime maruz kalmalarına neden olabileceğini öne süren RTÜK, “Yayın hizmetleri toplumun ulusal ve manevi bedellerine, genel ahlaka ve ailenin korunması unsuruna alışılmamış olamaz.” kararını ihlal ettiği gerekçesiyle Netflix’e idari yaptırım uyguladı.

HABERTÜRK, SPOTİFY, TELE1 VE HALKTV’YE DE CEZA

Müzik platformu Spotify içerisinde yer alan ulusal manevi bedellere hakaret, aşağılama, iftira içeren ve FETÖ propagandası yapan, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanına, siyasi parti başkanlarına ve devlet büyüklerine hakaret içerdiği argüman edilen çalma listeleri ile podcast içeriklerinin de platformdan temizlenmesine karar verildi.

RTÜK, “Deli Murat Show” programında bayanlara hakaret içeren kelamlar nedeniyle İstanbul’un Sesi radyosuna da üst sondan idari para cezası yaptırımı uyguladı.

Tele 1’e ise izleyicilerden yardım ve bağış toplanarak haksız çıkar elde edildiği, mahkemenin verdiği yayın yasağına uyulmadığı, Halk Tv’ye de iki farklı programda ulusal ve manevi pahalarla, Cumhurbaşkanı’na, İçişleri Bakanı ve Bakanlık yetkililerine hakaret münasebetleriyle yaptırım uygulandı.

Ayrıca, Diyanet İşleri Başkanlığının müracaat dilekçesini dikkate alan RTÜK, “Teke Tek Bilim” programında konuşan Celal Şengör’ün ‘dini kıymetlere hakaret’ ettiği sav edilen kelamlarını yayıncılık prensiplerine alışılmamış bularak Habertürk’e de idari para cezası verdi. (AA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.