Putin’den AB’ye ‘Kısıtlamaları kaldır’ daveti

Rusya Devlet Lideri Putin, ŞİÖ’nun Semerkant Zirvesi’nde yaptığı konuşmada “BM Genel Sekreterliği’nden, AB Komitesi’ni (gübre yaptırımları) bu kısıtlamaları kaldırılması konusunda etkilemesini rica ediyoruz” dedi.

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin, Avrupa Birliği (AB) Komisyonu’nun Rus gübresinin gelişmekte olan ülkelere sevkiyatına yönelik kısıtlamalarının kaldırılması davetinde bulunarak “Avrupa limanlarında bekletilen 300 bin ton Rus gübresini gelişmekte olan ülkelere fiyatsız bir formda temin etmeye hazırız” dedi.

Putin, Özbekistan’ın Semerkant kentinde yapılan Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) Zirvesi’nin genişletilmiş toplantısında konuştu. Son devirde global tertipte değerli değişikliklerin yaşandığına işaret eden Putin, “Küresel siyaset ve iktisatta temelden değişim yaşanıyor ve bu geri döndürülemez” tabirini kullandı. Ekonomik iş birliğinin bencillik olmadan sürdürülmesi gerektiğini belirten Putin, “Ekonomik iş birliğindeki başka iştirakçilerin siyasetlerini bu unsur üzerine inşa etmelerini ve yasa dışı yaptırımları kendi gayeleri için kullanmayı bırakmalarını umuyoruz” diye konuştu.

AB Komisyonu’nun Rus gübresine yönelik yaptırımları kaldırma kararına yönelik çeşitli tenkitlerde bulunan Putin, “Elbette bu yaptırımların kaldırılmasını memnuniyetle karşılıyoruz. Fakat Kurul yaptırımları yalnızca Avrupa Birliği ülkeleri için kaldırdı. Yalnızca onlar gübremizi alabiliyor. Pekala dünyanın en fakir ülkeleri ve gelişmekte olan ülkeler ne olacak?” değerlendirmesini yaptı. Putin, Avrupa limanlarında yaptırımlardan dolayı kıymetli ölçüde Rus gübresinin biriktiğini vurgulayarak “Avrupa limanlarında bekletilen 300 bin ton Rus gübresini, gelişmekte olan ülkelere fiyatsız bir formda temin etmeye hazırız” dedi.

ŞİÖ oturumunda bulunan Birleşmiş Milletler (BM) Siyasi İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Rosemary DiCarlo’nun da sürece katkıda bulunması daveti yapan Putin, “BM Genel Sekreterliğinden, AB Kurulunu bu kısıtlamaları kaldırılması konusunda etkilemesini rica ediyoruz” sözünü kullandı. (AA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.