Opel’in yeni CEO’su Florian Huettl, Türkiye’ye geldi

2017 yılında ABD’li General Motors’tan ayrılıp PSA bünyesine geçen ve akabinde birleşmeyle Stellantis çatısı altında hizmet veren Opel’de yeni bir devir başlıyor.

Alman üreticinin mevcut Üst Yöneticisi (CEO) Uwe Hochgeschurtz’un Stellantis’in Genişletilmiş Avrupa Operasyon Yöneticisi olarak atanmasının akabinde yeni CEO Florian Huettl olmuştu.

İlk ziyaretini Türkiye’ye yaptı

AA’da yer alan habere nazaran 45 yaşındaki Huettl, 1 Haziran 2022 itibarıyla görevi devraldıktan sonraki birinci ziyaretini Türkiye’ye gerçekleştirdi.

Huettl, “Türkiye’yi Almanya ve Birleşik Krallık ile birlikte bizim ana pazarlarımızdan biri olarak görüyorum. Küresel çapta yakaladığımız büyüme trendi ve başarılı grafikte kuşkusuz ki Türkiye’nin hissesi çok büyük.” ifadelerini kullandı.

Huettl, muvaffakiyetin sadece sayılarla kısıtlı olmadığını, küresel Opel dünyası içerisinde Türkiye’nin çok daha kıymetli bir rolü bulunduğunu belirtti.

Huettl, “Türkiye, yılın birinci yarısında satış hacmini artırarak Opel ülkeleri ortasında 5. sırada yer alma gayesini gerçekleştirdi.

“Türkiye 3. ana pazarımız”

Ancak kelam konusu ‘ana pazar’ telaffuzunu, sadece satış sayıları için değil, kararlarımızı alırken danıştığımız ve dinamiklerini göz önünde bulundurduğumuz bir ülke olarak açmak yanlışsız olur. Türkiye, bizim 3. ana pazarımız.” ifadelerini kullandı.

Opel Türkiye’nin satış sayıları ve büyüme trendinin giderek hızlandığını belirten Huettl, “Türkiye pazarında satış hacmimiz pandemi ve çip krizine karşın yüzde 15 artarak 17 bin adet düzeylerine geldi.

Bu yılın ocak-haziran devrine baktığımızda, bu süreçte binek pazar hissemizi yüzde 5,2’ye, toplam pazar hissemizi ise yüzde 4,7’ye yükselttik.

Açıkçası, bu büyümenin sürdürülebilir olmasını diliyorum ve bunu sağlamak için heyecan verici eserler kadar müşteri memnuniyetinin de kıymetli olduğunu düşünüyorum. Bu alanda da yüzde 98,5 müşteri memnuniyeti ile uygun bir ivme yakaladığımızı söyleyebilirim.” dedi.

Huettl, elektrikli dönüşümde Opel markasının bu dönüşümün öncülerinden biri olarak çok değerli bir rol üstleneceğini vurgulayarak, “2024 yılında tüm Opel modellerinin bir elektrikli versiyonu olacak ve 2028 için amacımız, Avrupa’da Opel’in büsbütün elektrikli modellerle satışa sunulacak bir pozisyonda olması.

Türkiye de bizim bu gelişimde ön planda tuttuğumuz ülkelerden biri. Elektrikli modellerimiz de bu amaçlar çerçevesinde Türkiye pazarındaki yerini alacak.” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.