NATO ile İsveç- Finlandiya ortasındaki imzaların manası ne? Rusya’dan ‘Ciddi sonuçları olacak’ açıklaması

NATO üyeleri, Finlandiya ve İsveç için bir iştirak protokolü imzaladı. İki Nordik ülkenin, ittifaktaki ülkelerin parlamentoları kararı onayladıktan sonra NATO’ya katılmalarına müsaade veren imza, 1990’lardan bu yana ittifakın en değerli genişlemesi olacak.

NATO karargahındaki imza, geçtiğimiz hafta Madrid’de yapılan NATO tepesinde Finlandiya ve İsveç’in terörle gayret için daha fazlasını yapacağına dair Türkiye’ye verdiği garantilerin akabinde geldi.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, iki ülkenin dışişleri bakanlarıyla birlikte yaptığı açıklamada, “Bu nitekim tarihi bir an. Masanın etrafındaki 32 ülke ile daha da güçlü olacağız” dedi.

FİNLANDİYA VE İSVEÇ İÇİN ATILAN İMZALAR NE MANAYA GELİYOR?

Protokol, Helsinki ve Stockholm’ün NATO toplantılarına katılabilecekleri ve istihbarata daha fazla erişim hakkına sahip olabilecekleri, lakin onaylanana kadar NATO savunma hususunun verdiği haktan yararlanamayacağı manasına geliyor (Bir müttefike yapılan hücum ittifaktaki herkese karşı bir saldırıdır). Reuters’te yer alan habere nazaran, bunun bir yıl kadar sürmesi bekleniyor.

Moskova, her iki ülkeyi de NATO’ya katılmamaları konusunda tekraren uyarmıştı. 12 Mart’ta Rusya Dışişleri Bakanlığı iki Nordik ülkenin NATO’ya katılmalarının “ciddi askeri ve siyasi sonuçları olacak” tabirlerini kullanmıştı.

NATO GARANTİSİ

Stoltenberg, iki ülkenin üyeliği için müttefikleri süratle onaylamaya çağırdı ve bu ortada iki İskandinav ülkesine NATO’nun takviyesini garanti etti.

Stoltenberg, “Finlandiya ve İsveç’in güvenliği, onay süreci de dahil olmak üzere ittifakımız için önemlidir” dedi.

İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde Twitter’dan yaptığı açıklamada, “Desteğiniz için teşekkürler! Müttefiklerin her birinin onaylama süreci artık başlıyor” dedi.

ERDOĞAN UYARMIŞTI

Ancak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, perşembe günü NATO tepesinde yaptığı basın toplantısında, Finlandiya ve İsveç’in evvel Türkiye’yle yaptıkları mutabakatın gereği olarak verdikleri kelamları tutmaları gerektiğini, aksi takdirde onayın meclise gönderilmeyeceği konusunda uyarmıştı.

Nordik ülkeler ve Türkiye ortasında İmzalanan bir mutabakata nazaran Finlandiya ve İsveç; PKK, YPG, PYD ve FETÖ terör örgütlerini desteklememe kelamı verdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.