MHK Başkanı Lale Orta’dan “gözlemcilere müdahale ediyor” iddialarına yanıt

Merkez Hakem Kurulu (MHK) Başkanı Lale Orta, Erman Toroğlu‘nun gözlemci raporlarının değiştirilmesiyle ilgili iddialarına verdiği yanıtta, “İki gözlemci arasında puan farkı olduğu zaman MHK, o puan farkıyla ilgili dönüş isteme hakkına sahip. Bunu da tabii ki yazılı olarak gözlemcilere bildirip, ‘notunuzu yükseltin’ veya ‘notunuzu düşürün’ şeklinde değil; ‘Bir kez daha gözden geçirin’ şeklinde yazılı gönderilir” ifadelerini kullandı.

MHK Başkanı Lale Orta, beIN Sports Haber’de yayınlanan Kuralına Göre programında hakkındaki iddialara yanıt verdi.

Lale Orta’nın açıklamaları şu şekilde: “Biz hiçbir zaman kurumsallıktan öteye geçmiyoruz. Son zamanlarda özellikle gözlemcilerle ilgili aranılarak belli notların verilmesi istendiği söyleniyor. Kesinlikle doğru değil. Ben nasıl olduğunu açıklamak istiyorum. Gözlemciler, atandıkları maçta MHK adına görev yapıyorlar. Süper Lig maçlarında iki gözlemci görev yapıyor.

İki gözlemci arasında puan farkı olduğu zaman MHK, o puan farkıyla ilgili geri dönüş isteme hakkına sahip. Bunu da tabii ki yazılı olarak gözlemcilere bildirip, ‘notunuzu yükseltin’ veya ‘notunuzu düşürün’ şeklinde değil; ‘Bir kez daha gözden geçirin’ şeklinde yazılı gönderilir. Gözlemci bunun üzerine notunu değiştirebilir ya da değiştiremeyebilir. Bununla ilgili bir şey yok.

MHK’nin o maçla ilgili verdiği karar nihaidir. Başarı veya başarısızlık sonucu MHK’ye aittir. Hakem raporları incelendiği zaman görülecektir ki hem Türkiye’nin hem UEFA’nın raporunda MHK müdahalesi var mı diye bir bölüm ayrılmıştır. UEFA raporunda da MHK müdahalesi var mı diye yazılır. Gözlemcilerle ilgili aynı görüşte değilseniz MHK’nin görüşü esastır. Bunu yasal yollarla yaparsınız.

Erman Toroğlu ne demişti?

Eski hakem ve spor yorumcusu Erman Toroğlu, Lale Orta’nın gözlemcileri arayarak, karşılaşma hakemine verdiği puanı yükseltmesi yönünde görüşme yaptığı iddia etmişti. 

İşte Toroğlu’nun iddiası: “Gözlemcinin birisi diğer gözlemciyi arıyor, konuşuyorlar, sen ne yapıyorsun falan. Bu aslında yasak. Üç tane siyah-beyaz hata var ben düşük puan verecem. Diğeri de diyor ki, hayır ben yüksek puan vereceğim. Valla sen ver beni ilgilendirmez. Bunun üzerine ben düşük puan vereceğim diyen adam raporunu yazıyor, ben yüksek puan vereceğim diyen adam MHK Başkanı Lale Orta’yı arıyor.

Diyor ki, benim öbür arkadaşım siyah-beyaz verecek, hem de 2-3 tane. Ben böyle puan vereceğim. Bunun üzerine Lale Orta o gözlemciyi arıyor. Bu hakem hakkında düşük puan verme diyor, puanını yükselt diyor. Gözlemci diyor ki ben bunu yapamam ve raporunu gönderiyor. Ondan sonra o gözlemciye bir daha maç vermiyorlar, diğerine veriyorlar. Eski bir FIFA hakemi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir