Limonun daha evvel bilmediğiniz bu 7 yararını öğrenince çok şaşıracaksınız! İşte limonun inanılmaz gücü

Limonlar, en sevdiğiniz yemeklere, unlu mamullere ve natürel ki içeceklere biraz ekşilik katmak için şahanedir. Lakin limonların inanılmaz gücü mutfakla sonlu değil. Limonlar cildiniz, saçlarınız ve genel sıhhatiniz için de yararlı olabilir. İşte limonun inanılmaz yararları hakkında merak edilen ayrıntılar.

CİLT BAKIMI

Yüz maskeleri cildinizi yenilemenin tesirli bir yoludur. Maskeler cildi nemlendirir ve besler. Gözenekleri temizleyebilir ve cildinizi daha parlak hale getirebilirler. Limon maskelerinin ne kadar tesirli olduğuna inanamayacaksınız! Biraz limon suyunu balla karıştırın ve macunu yüzünüze uygulayın. Yaklaşık yirmi dakika bekletin ve akabinde ılık suyla durulayın. Birebir maske siyah noktaları tedavi etmek için de kullanılabilir. Meyvenin içerdiği vitaminler sivilce gelişimini önleyebilir.

EKLEM AĞRISININ GİDERİLMESİ VE ARTRİT TEDAVİSİ

Limonlar artrit tedavisi olarak kullanılabilir. Onlar da anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Biraz şekerli limonlu su için ve mide bulantısından kurtulacaksınız. Limonlu su içmek, ekseriyetle eklemlerde biriken asit olan ürik asidin giderilmesine yardımcı olduğu için sağlıklıdır. Artritten etkilenen bölgeleri ıslatın. Bu biçimde ağrıyı azaltacak ve iltihabı azaltacaksınız.

MOBİLYA CİLASI

Yarım su bardağı limon suyunu bir su bardağı zeytinyağı ile karıştırdığınızda mesken imali doğal bir mobilya cilası elde etmiş olacaksınız. Ahşap yüzeylerde kullanılabilir. Karışım mobilyaların kurumasına yahut çatlamasına müsaade vermez. Dışarıda tuttuğunuz masa ve sandalyeleri eski haline getirmek ve korumak için limon bazlı cilanızı kullanın. Cilasında kimyasal olmadığı için antika mobilyalarda da itimatla kullanılabilir.

SOLUNUM PROBLEMLERİ

Bu farklı bir ipucu. Teneffüs sorunlarınız varsa kullanın. Göğüs tıkanıklığınız yahut astımınız varsa durumunuzu güzelleştirin. Limonlu su balgam ölçüsünü azaltır. Boğazınız ağrıdığında yahut nezle olduğunuzda bir dilim limon için. Limon suyu, güçlü antibakteriyel özellikleri ile ünlüdür.

BUZDOLABI KOKUSU

Bazıları, beğenilen olmayan kokuları buzdolabından çıkarmanın en düzgün yolunun yöntemi kabartma tozu ile temizlemek olduğunu argüman ediyor. Bundan daha uygun bir şey biliyoruz! Bunun yerine limon kullanın! Bir süngeri yahut pamuğu limon suyuna batırın ve buzdolabına koyun. Birkaç saat sonra buzdolabından çıkarın.

KEDİNİZİ DIŞARIDA TUTUN

Pek çok kedi sever var ve evcil hayvanlarının ne kadar meraklı olabileceğini biliyorlar. Tüylü arkadaşınızı güzel karşılamadığınız yerler varsa, bölgelere biraz limon suyu sıkın. Limonlar insanlara hoş kokar lakin kediler bu kokuyu iğrenç bulur! Limon suyu sofralarda, bitkilerde ve başka eşyalarda kullanılabilir. Konutta bir kedi besliyorsanız ve birtakım bölgeleri kedinizden müdafaanız gerekiyorsa bu ipucunu deneyin. Limonlar ayrıyeten karınca, güve ve hamamböceği üzere böcekleri de uzaklaştırır.

TEMİZ MESKEN EŞYALARI

Mutfakta ekseriyetle beğenilen olmayan kokular hissedebilirsiniz. Sarımsak, soğan kesmek ve doğramak yahut balık ve et hazırlamak için kullandığınız eserler kokuyu ve mikropları emer. Aygıtlarınız metalden yapılmışsa, temizlenmesi kolaydır. Tahta ise kokuları ve mikropları gidermek güç olabilir. Kesme tahtalarının, bıçakların yahut başka aletlerin üzerine yarım limon sürün ve yaklaşık yarım saat bekletin. Akabinde bulaşıkları durulayın ve yeterlice kurulayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.