Kızılhaç Mariupol'den güvenli tahliye koridoru için harekete geçti

Kızılhaç Mariupol’den güvenli tahliye koridoru için harekete geçti

Uluslararası Kızılhaç Komitesi, Ukrayna’nın Mariupol şehrinde, sivillerin tahliyesi için güvenli koridor oluşturma sürecine başladıklarını duyurdu. ICRC Söcüsü Ewan Watson, “Gerekli izinleri aldık ve ekiplerimiz şu an Mariupol’e doğru yolda. Umarız güvenli geçiş kurulur” dedi.

ICRC’nin Ukrayna Ofisinin Twitter hesabında yapılan paylaşımda da ICRC ekibinin Mariupol’e doğru yola çıktığı ve sivillerin bölgeden tahliyesi için güvenli geçiş oluşturmaya çalıştıkları bildirildi.

WFP: 330 bin ekmek dağıtıldı

Toplantıda konuşan Dünya Gıda Programı (WFP) Sözcüsü Tomson Phiri, örgütün Ukrayna’da 3 milyon kişiye gıda ve nakit yardımı planladıklarını belirterek “Ukrayna ve çevre ülkelere dağıtılmak üzere yaklaşık 40 bin ton toptan gıdayı bölgeye konuşlandırdık” dedi.

Phiri, ihtiyaç sahiplerine bugüne kadar 330 bin ekmek dağıtıldığını ve ilerleyen günlerde 990 bin ekmek daha dağıtılacağını kaydetti. Ukrayna halkının ekonomisini de desteklediklerini belirten Phiri, bu kapsamda bölgedeki WFP ekiplerinin Ukrayna içinde de gıda satın alarak ihtiyaç sahiplerine dağıttığını ifade etti.

Mariupol’un yüzde 90’ı yıkıldı

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Mariupol kentinin yüzde 90’ının yıkıldığını ve 4 haftadır kentin tam kuşatma altında olduğunu açıklamış; bölgede su, gıda, ilaç gibi temel ihtiyaç maddelerinin kalmadığını vurgulamıştı.

Kuleba, Putin-Zelenskiy görüşmesi için Türkiye’yi gösterdi

Rus ordusu Ukrayna’nın kuzeyinden çekiliyor

BM Daimi Temsilcisi: Ukrayna, Rusya’nın taleplerini kabul etmeyecek

Ukrayna’dan talepleri ne? İşte Putin’in barış şartları!

Ukrayna: Savaşta 153 çocuk öldü

Ukrayna Rusya’daki petrol rafinerisini vurdu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.