Kitap fiyatlarının yüksek olması, okurları dijital okumaya sevk ediyor

ensonhaber.com

Günümüz dünyasında teknolojinin hızla gelişmesiyle birlikte,kitapokuma alışkanlıklarımızda da büyük değişimler yaşanıyor. Artık pek çok okuyucu, fizikselkitapların yerini e-kitapların aldığı modern bir okuma deneyimine sahip olmayı tercih ediyor.

Bu nedenle, kitapseverler son zamanlarda dijital kitap okuma platformlarında kitap okumayı tercih ediyor. Kitap fiyatlarının yüksek olması kitapseverleri dijital okumaya yönlendiriyor. Ortalama bir kitabın fiyatı 50 TL olarak görülüyor.

Dijital platformların en büyük üstünlüklerinden biri, yazarların kitaplarını binlerce okuyucuya hızlı ve kolay bir şekilde ulaştırmasına yardımcı olması.

Geleneksel yayınevleri; bir kitabı basmak, depolamak, dağıtmak ve pazarlamak için zaman, para ve başka kaynaklar harcarken, dijital platformlarda bu durum ortadan kalkıyor.

İkiye ayrılan okur

Gelişen dijital medya

Dijital medyanın bu kadar gelişmesi beraberinde kitap okumadaki oranı da düşürüyor. Yapılan bir araştırmaya göre; internette en çok zaman geçiren ülkelerin başında geliyoruz. Buna rağmen günde bir dakika kitap okumaya ayırıyoruz.

Okuma kültürü

Güçlü bir okuma kültürünün yaratılması için okulların, öğretmenlerin, yerel kütüphanelerin ve tabii ki ailelerin iş birliği içinde çalışabilmeleri; çağa ve çocukların beklentilerine uygun yaratıcı proje ve etkinliklerle okuma kültürünü benimsetmeleri önemli.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir