Kılıçdaroğlu: Saat 22.00’da kaçış planının anatomisini ifşa edeceğim

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu partisinin küme toplantısında gündeme ait açıklamalarda bulundu.

Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yurt dışına devasa paralar aktardığını tez etti. Toplu bir kaçış planının yürürlükte olduğunu ve bu akşam saat 22.00’da dokümanlarıyla açıklama yapacağını belirten Kılıçdaroğlu şunları söyledi:

“Kirlenmiş bürokratlara seslenmek istiyorum. Bu Kemal Kılıçdaroğlu’nun onlara son uygunluğu olsun. Suça bulaşmış bürokrat beni âlâ dinle kardeşim. Sen bunların hata çarkını döndürürken Kendilerini kurtarmak istiyorlar ancak kurtarma planlarını içine seni bürokrat olarak asla dahil etmiyorlar. Evet, toplu bir kaçış planı yürürlükte. Bu işlenen hatalardan sana rol biçtiler, değişim geldiğinde halinin kaç olacağını ise inan hiç umursamıyorlar. Kaçmanın hazırlıklarını hızlandırdılar. Erdoğan, vakıf süsü verdiği Türkiye merkezli paralel yapılarla yurt dışına devasa paralar aktarıyor. Bu yurt dışındaki yapıların başında da Erdoğan’ın aile bireyleri geliyor. Taşınan kara paralarla yurt dışında kurdukları paravan kurum üzerinden o yabancı ülkede oturma ve çalışma müsaadesi çıkartmak istiyorlar. Bu paravan yapılar üzerinden bu birkaç yüz kişi ile sonlu müsaade çıkarma peşindeler. Yani Pensilvanya diye bağıranlar artık kendi Pensilvanya’larını oluşturma telaşındalar. Şunu çok uygun bilmen gerekiyor suça bulaşmış bürokrat bu birkaç 100 kişilik kurtarma operasyonunda sen asla mahrum. O uçaklarda yeri ayrılanlar ortasında da sen olmayacaksın, o uçağın kapısı sana hiç açılmayacak. Ben en düzgünü bu akşam saat 22.00’de bu skandalı açıklayayım, sen de beni dinle. Bir kaçış planının anatomisini ifşa edeceğim. Milletimizi de bekliyorum bu akşam onlar da Türkiye’de paralel öğrenci vakıflarının niye kurulduğunu daha yeterli öğrenecek ve anlayacaklar. Erdoğan sakın reddetmeye kalkma, bütün gerçekleri biliyoruz. Bütün dokümanlar elimizde, akşam görüşürüz.”

Kılıçdaroğlu’nun konuşmasından öne çıkan başlıklar şöyle:

“Bir ülke bilgi ile yönetilir, birikim ile yönetilir. Lakin geldiğimizde olsa da Türkiye’nin güzel yönetilmediğini görüyoruz. O kadar havai bir yapı var ki, gerçeklerden o kadar topuk bir yapı var ki tenkit geldiği vakit ‘gözlerime bakın’ diyorlar. Biz sizin gözlerinize de baktık, boyunuza da baktık, endamınıza da baktık, diplomanıza da baktık. Siz bu ülkeyi yönetemiyorsunuz.

Kriz, ekonomik buhrana dönüştü, bir toplumsal buhranla karşı karşıyayız. Saray bunun ne kadar farkında emin olun bilmiyorum. Vatandaştan kopan, kederini dinlemeyen, sormayan bir idare Türkiye’de var olan meseleleri çözemez, çözemiyor da aslında.

Birinci kere Türkiye Cumhuriyeti tarihinde dar gelirli kümelerden kaynak alıp, bir avuç üst gelir kümesine kaynak aktaran ekonomik siyasetine şahit oluyorum. 84 milyon bir avuç şahsa çalışıyor. Aşağıda beşerler perişan. Pazara çıkamıyor, alışveriş yapamıyor.

BEŞLİ ÇETELERDEN BU MİLLETİ KURTARACAĞIZ: Üç metotla alt gelir kümelerinden topladıkları kaynakları bir avuç şahsa aktarıyorlar. Birincisi Yap İşlet Devlet projeleri, dolar garantili. Birebir hastane devlet yaptığı vakit 3 milyara mal oluyor. Kamu-Özel İşbirliği olduğu vakit bu fiyat 6 milyara çıkıyor. Neredeyse bir hastane karşılığında bir diğer hastanenin maliyetini de veriyoruz. Beşli çete bu işin kurmayı. Beşli çetelerden bu milleti kurtaracağız, kelamımız söz.

İkincisi, Kur Muhafazalı Mevduat. Türk Lirası eriyor, tutamıyorlar. Akılları sıra formül buldular. Beyefendiler milyarları aldığı vakit hiç vergi ödemeyecekler. Bu ne demektir? Alt gelir kümelerinden bir avuç bireye kaynak aktarılıyor, üstelik vergisiz.

Üçüncüsü, Türk Lirası var ya, bedeli kalmayan Türk Lirası. Sanki Bahçeli cebinde dolar mı taşıyor, Türk Lirası mı? Ben merak ediyorum. Türk Lirası erirken, üstünde de ‘Türk’ yazarken paranın bu kadar itibarsızlaştığı bir periyotta, Bahçeli kalkıp Türk Lirasını itibarsızlaştıran iktidara takviye veriyorsa orada bir sıkıntımız var demektir. Önemli paraları faiz olarak ödüyorlar bir avuç şahsa.

Artık bir dördüncüsü çıktı. 2 milyon liralık bir daire alacaksınız diyelim. 10 yıl mühletle ayda 27 bin 200 lira faiz ödeyeceksiniz. Bunun yıllık faizi yüzde 11. 2 milyonluk krediyi kim alır? Ayda 27 bin lirayı kim öder? Kim alacak bu parayı? Bir villası olup ikinci villasını alacak.
Vatandaştan alıyorsun, bir avuç bireye aktarıyorsun. Yıllardır tabir ediyorum. Bunun ismi tefeciliktir diye.

SERVETLERİNİ YURT DIŞINA GÖTÜRÜYORLAR: O denli bir noktaya geldi ki Nisan 2022 merkezi idarenin borç ölçüsü 1 trilyon 483 milyar lira. Bu borca karşılık ödeyeceği faiz 1 trilyon 743 milyar lira. Faiz anaparayı geçmiş vaziyette. Nas diyorlardı ya… Bunun ismi tefeciliktir.

Mayıs 2022’de borç 1 trilyon 503 milyar liraya çıktı. Faiz 2 trilyon 52 milyar liraya çıktı. Bunlar bir orta Borçlanma Genel Müdürlüğü’nü kurmuşlardı. Osmanlı’nın son periyodunda de Düyûn-ı Genele kurulmuştu. Birebir mantık devam ediyor. Servetlerini yurt dışına götürüyorlar bunun farkındayız.

HARAMİLERİN SALTANATINI YIKACAĞIZ: Milletin Sesi mitingimizi yaptık. Çok büyük bir kalabalık vardı. Yüzbinler aş, iş, eşitlik, her meskende huzur olsun istiyordu. Yüzbinlerin ortak sesiydi. Yüzbinler aracılığıyla milyonlara seslendik. Kelam verdik: Haramilerin saltanatını yıkacağız. (HABER MERKEZİ)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.