Karadeniz’e ‘çay göçü’ başladı: Nüfus 1 milyon arttı

Doğu Karadeniz’de Rize, Trabzon, Artvin ve Giresun’da 830 bin dekar alanda 1 milyon üretici aile tarafından yapılan yaş çay tarımında hasat dönemi açıldı.

Hasat döneminin açılmasıyla İstanbul ve Ankara üzere kentler başta olmak üzere Türkiye’nin dört bir yanından bölgeye ‘çay göçü’ başladı.

“Nüfüs 3-4 kat artıyor”

Çay hasadının büyük oranda yapıldığı Rize’de, tatil için gelenlerle nüfus 4’e katlandı. Rize Valisi Kemal Çeber, Çay döneminin başlamasıyla bir anda nüfusumuz 3-4 kat artıyor. Çay dönemi bütün tatilcilerin, izincilerin geldiği, birebir vakitte turizm döneminin da kesiştiği bir devir oluyor.dedi.

“Ailece tarlaya gireceğiz”

ÇAYKUR Genel Müdürü Yusuf Ziya Alim de üreticilerin pandemi devrinde olduğu üzere bu yıl da çay tarımını ailece yapacaklarını belirterek, Böylelikle hem cebimizden çıkacak olan personellik maliyeti ortadan kalkacak hem de çayımızı kendimiz daha kaliteli toplamış olacağız. Herkesin bahçesine kendisinin girmesini temenni ediyorum. dedi.

“Tarlalar hasada hazır”

Çay bahçelerini yabancı otlardan temizleyip hasada hazır hale getirdiklerini söyleyen üretici Remzi Tarlacı,Vilayet dışından Rize’ye çay toplamaya gelecek olanlar da bir an evvel gelip çaylarını temizlesinler. Çay vakti nüfusumuz çok artıyor. 100 ise 500 oluyor. Yavaş yavaş mahalleler, köyler dolmaya başladı. diye konuştu.

“Allah bize kocaman bir nimet vermiş”

DHA’ya konuşan Hatice Çepni ise Allah bize çay üzere kocaman büyük bir nimet vermiş. Çayımıza sahip çıkacağız. Kendimiz toplayacağız. Personel tutmayacağız, paramızı dışarı kaptırmayacağız. Bizim memleketimizde çalışana para var. Gelen üreticiler çaylarını da kendi hasat ederse kimseye gereksinimimiz olmaz. Paramız da cebimizde kalır.diye konuştu.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.