İtalyan ve Alman dünya devlerinden ‘Türkiye’ kararı: Kilosu 50 dolara satılacak…

Pandemiyle birlikte rotayı Çin’den Türkiye’ye kıran bölümler ortasına ayakkabıcılar da katıldı. Derimod Lider Yardımcısı Murat Zaim, yakında mağazalarında satmaya başlayacakları ünlü İtalyan ayakkabı markası Geox’in Türkiye’de üretim yaptırmayı planladığını, dalda diğer milletlerarası markaların da bu doğrultuda planları olduğunu duyduklarını tabir etti. Akşam Gazetesi’nin haberine göre Zaim, “Pandemi periyodunda yaşanan tedarik sıkıntıları nedeniyle pek çok marka, Çin’e bağımlı olmaktan rahatsızlık duydu ve yeni arayışlara girdi. Avrupa’ya en yakın olan ve güzel fiyatla, çok kaliteli üretim yapan Türkiye de bu süreçte ön plana çıktı. Ünlü bir Alman ayakkabı zincirinin de burada üretim planı olduğu duyumunu aldık” diye konuştu.

AB PAZARINA AÇILIYOR

Murat Zaim, mağazalarında farklı markaların eserlerine yer verme stratejisi doğrultusunda Skechers satışına da başladıklarını ve bu markanın da Türkiye’de üretim yaptıran markalar ortasında yer aldığını hatırlattı. 45 yıl evvel Ümit Zaim tarafından kurulan Derimod’un amacının ‘Türk derisini dünya markası yapmak’ olduğunu hatırlatan Zaim, şunları söyledi: “İkinci jenerasyon olarak ana ise amacımız ‘Türk ayakkabısını dünya markası yapmak’. Artık ayakkabıyı AB’ye pazarlamak için harekete geçme vaktimizin geldiğine inanıyoruz. Bu amaç doğrultusunda Almanya’da şirketimizi açtık. Eylülde Almanya’daki güçlü pazaryerleriyle başlayacağız. İlerleyen süreçte kendi sitemizi açıp, department store’lara gireceğiz ve akabinde da mağazalar gelecek. Bunun için de bu işin sıkıntı ve en potansiyelli bölgesi olan AB’yi seçtik. Kalite ve seçenekte İtalya’dan eksiğimiz yok, fiyat olarak da daha rekabetçiyiz.”

KG ÜNİTE FİYATI 50 DOLAR

Derimod’un satışlarında ihracatın hissesinin yüzde 5 düzeyinde olduğunu vurgulayan Zaim, “Ancak ihraç ettiğimiz ayakkabıların katma pahası çok yüksek. Genel ihracatta ortalama kilogram başına paha 1.3 dolar düzeyinde. Bizim ihracatta kilogram ünite fiyatımız 50 dolar. Toplam satış içinde ihracatın hissesini süratle artırmak istiyoruz. Kısa vadede yurtdışı satışlarımızı yüzde 10’a çıkaracağız. Yurtdışındaki mağaza sayımızı da 2023 sonuna kadar 25’e çıkarmayı hedefliyoruz” tabirlerini kullandı.

MAKSATLARI ÜST REVİZE ETTİK

2021 yılı 720 milyon TL ciro ile tamamladıklarını, bu yılın birinci dört ayında bütçenin üzerinde satış sayılarına ulaştıklarını vurgulayan Zaim, “Yıla başlarken 1.3 milyar TL olan ciro maksadımızı, 1.5 milyar TL olarak revize ettik. Derimod olarak birinci defa bu yıl 100 milyon dolarlık bir ciroya ulaşmış olacağız” sözlerini kullandı.

YABANCI MARKALARDAN DAHA DÜŞÜK ARTIRIM YAPTIK

Dalda maliyetlerin artmasından kaynaklanan önemli fiyat artışları olduğunu vurgulayan Zaim, “Türkiye’de 80’e yakın tedarikçiyle uzun yıllara dayanan birliktelik yürüttüğümüz için kıymetli maliyet avantajları elde ediyoruz ve son eser fiyatlarında bölüm ortalamasının altında kalıyoruz. Yabancı markalara baktığımızda geçen kışla kıyaslandığında fiyat farkı 2 kata ulaştı. Türk markalarında bu kadar artış yok” dedi.

KAYNAK: AKŞAM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.