İsrail en yüksek alarm seviyesine geçti

İsrail en yüksek alarm seviyesine geçti

İsrail Dışişleri Bakanı Yair Lapid, ülkede son günlerde art arda yaşanan silahlı saldırılar üzerine alarm seviyesini en yükseğe çıkardıklarını duyurdu.

Schallenberg’in ziyaretinin İsrail’de peş peşe düzenlenen silahlı saldırıların gölgesinde gerçekleştiğine işaret eden Lapid, “Arkadaşım Alexander; keşke bugün sizi, sizin gibi büyük bir İsrail dostuna yakışacak şekilde ağırlayabilseydim. Ancak aksine zor ve sancılı bir günde buluşuyoruz. Dün beş kişi bir terörist tarafından öldürüldü. Bu, bir hafta içinde aynı türde düzenlenen üçüncü saldırı” dedi.

Beni Barak kentinde düzenlenen dün akşamki saldırının ardından üst düzey güvenlik yetkilileriyle durum değerlendirmesi yaptıklarını söyleyen İsrailli Bakan, “Alarm seviyemizi ‘Duvarların Muhafızı Operasyonu’ndan (Mayıs 2021’de Gazze’ye karşı düzenlenen İsrail saldırıları) bu yana en yüksek seviyeye çıkarmaya ve sahadaki kuvvetlerimizi önemli ölçüde güçlendirmeye karar verdik” ifadelerini kullandı.

Lapid, “Bugünkü toplantımız, bu hafta başında ABD, Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri, Fas ve Bahreyn Dışişleri Bakanları ile yapılan Necef Zirvesi’nde olduğu gibi teröre en iyi tepkidir” dedi

Beni Barak saldırısı

İsrail polisinden yapılan açıklamada, 29 Mart akşamı Tel Aviv’in doğusundaki Beni Barak kentinde düzenlenen silahlı saldırıda biri polis 5 kişinin hayatını kaybettiği bildirilmişti. Açıklamada, “otomatik tüfekle sokakta sivillere ateş açan teröristin” güvenlik güçlerince etkisiz hale getirildiği kaydedilmişti.

İsrail polisi, saldırganın, işgal altındaki Batı Şeria’nin Cenin kentine bağlı Yabed beldesi sakini Ziya Hemarişe (27) olduğunu bildirmişti.

İsrail’de bir hafta içinde düzenlenen üçüncü saldırı

Bu, İsrail’de bir hafta içinde düzenlenen üçüncü saldırı oldu. Ülkenin güneyindeki Birusseba kentinde 22 Mart’ta düzenlenen bıçaklı saldırıda 4 İsrailli hayatını kaybetmişti. Saldırganın DEAŞ sempatizanı olduğu ve daha önce “güvenlikle ilişkili” suçlardan hapis yattığı belirtilmişti. Hadera şehrinde ise 27 Mart akşamı iki saldırganın açtığı ateş sonucu 2 polis ölmüş, 3 polis yaralanmıştı. İsrail polislerini hedef alan saldırıyı terör örgütü DEAŞ üstlenmişti.

5 ülkenin Dışişleri Bakanları İsrail’de buluştu

 

İsrail’den Necef’te 5 yeni yerleşim birimine onay

 

İsrail Başbakanı Arap dünyasına seslendi

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.