İran İhtilal Muhafızları: İsrail ile işbirliği yapanlar bedelini öder

İran İhtilal Muhafızları’nın üst seviye kumandanlarından Gholamali Rashid, İsrail’in İran’a yönelik ataklarına karışan ülkelerin ‘bedel ödeyeceğini’ söyledi. İran ajansı Tasnim’in haberine nazaran Rashid, “İsrail, İran’ın güvenliği açısından büyük bir tehdit. İsrail’in İran’ın güvenliğine yönelik ataklarında işbirliği yapan hükümetler bedelini öder” dedi.

İsrail Başbakanı Yair Lapid, İran’ın nükleer programına ait yaptığı açıklamada “İran bizi sınamaya devam ederse, İsrail’in uzun kolunu ve yeteneklerini keşfedecek” sözlerini kullanmıştı. AB ve Avrupa ülkelerinin İran’la nükleer faaliyetleri konusunda varmaları beklenen mutabakata değinen Lapid, “Nükleer muahedeyi durdurmayı hakikaten başarıp başaramadığımızı bilmek için şimdi çok erken. Lakin İsrail her tehdide ve her senaryoya karşı hazır” diye konuşmuştu.

NE OLMUŞTU?

İran ile Birleşmiş Milletler Güvenlik Kurulu’nun daimi üyeleri ABD, Rusya, Çin, İngiltere ve Fransa ile Almanya (5+1) ortasında 2015’te yaptırımların kaldırılması karşılığında Tahran’ın nükleer faaliyetlerinin düzenlendiği ve kontrol altına alındığı bir mutabakat imzalanmıştı.

Washington, eski Lider Donald Trump periyodunda, 2018’de muahededen tek taraflı çekilerek İran’a tekrar yaptırım uygulamaya başlayınca Tahran da mutabakattaki taahhütlerini kademeli olarak durdurmuş ve tekrar yüksek seviyede uranyum zenginleştirme dahil bir dizi adım atmıştı.

Anlaşmanın tekrar uygulanmasını sağlama ve ABD’nin muahedeye dönüşü için Nisan 2021’den beri Avrupa Birliği’nin (AB) koordinatörlüğünde Viyana’da yapılan müzakereler 8 Ağustos’ta sona ererken müzakerelerin koordinatörlüğünü üstlenen AB’nin sunduğu taslak mutabakat metni sonrasında taraflar kesin mutabakata varma konusunda evvelki aylara göre çok daha olumlu işaretler vermişti.

İran Dışişleri Bakanlığı, AB tarafından sunulan ve nükleer müzakerelerde son yol haritası olarak kabul edilen mutabakat taslağına ait görüşlerini 15 Ağustos’ta AB’ye iletmiş ve taslak metne verdikleri cevaba karşılık ABD’nin yanıtını beklediklerini açıklamıştı.

ABD Dışişleri Bakanlığı, 24 Ağustos’ta yaptığı açıklamada, İran ile nükleer muahedeye ait taslak metne yönelik AB aracılığı ile İran’ın görüşlerine karşılık verdiklerini duyurmuştu. Lakin bakanlık, İran’ın karşılığının içeriği konusunda rastgele bir ayrıntı paylaşmamıştı. (DIŞ HABERLER)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.