İngiltere’nin gündemi de enerji zamları!

İngiltere’nin gündemi de enerji zamları!

FİNANSGUNDEM.COM – DIŞ HABERLER SERVİSİ

Rusya’nın Kırım’ı işgaliyle başlayan Ukrayna’yı işgal girişimiyle artırılan yaptırımlar enerji fiyatlarını hızla yukarı çekti. Küresel ekonomi artan enerji maliyetleri nedeniyle sıkıntılı bir dönem yaşıyor. Dün gece BOTAŞ gaz fiyatlarında yeni bir düzenleme yaptı. Yapılan açıklamada, konutlarda kullanılan doğalgazın birim fiyatında yüzde 35, elektrik üretimi için kullanılan doğalgazın birim fiyatında yüzde 44,30, elektrik üretimi dışında kullanılan doğalgazın birim fiyatında ise yüzde 50 artış yapıldığı kaydedildi.

Tesadüf İngiltere’de de yüksek enerji zamları bugünden itibarın başlıyor. Ücret artışının neredeyse 10 katına denk gelen yüzde 54’lük zam bundan sonra tüm faturaları yansıtılacak.

Bu yüzden İngiltere’nin yeni gündemi enerji zamları! Özellikle dar gelirli aileler bu duruma büyük tepki gösteriyor.

Uzmanlar, İngiltere’nin yükselen hane faturaları ve enflasyon arasında on yıllardır en kötü yaşam maliyeti kriziyle karşı karşıya olduğunu söylüyor.

Enerji artışına, kovid sonrası artan talep ve Ukrayna’daki savaş da dahil olmak üzere küresel enerji piyasası üzerindeki büyük baskılar neden oluyor.

Yeni zamlar İngiltere’de hanelerin faturaların yıllık 2 bin sterline yakın ek yük getirecek.

Zamlar İngiliz Hükümeti’ne olan güveni ve oy oranını aşağı çekiyor. Hükümetin açıkladığı destek paketi ise yetersiz bulunuyor.

Enerji ithalat faturası Şubat’ta 1,8 arttı

Amerikalılar enerji maliyetleri konusunda endişeli

Avrupa’nın yeni enerji stratejisinde çarpıcı Türkiye detayı

AB liderleri yüksek enerji faturalarına yönelik çözüm bulamadı

Almanya’da acil enerji planı devrede

İngiltere son çeyrekte güçlü büyüdü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.