İngiltere: 400 kadar Rus casus hudut dışı edildi

ABD merkezli, güvenlik üzerine çalışan niyet kuruluşunun güvenlik formunda dün konuşan İngiltere Dış İstihbarat (MI6) Şefi Richard Moore, Avrupa kıtasındaki Rus misyonluklarında diplomat kimliği altında çalıştıklarını ileri sürdüğü 400 kadar casusun hudut dışı edildiğini belirtti. ABD dış istihbaratından sorumlu Merkezi İstihbarat Teşkilatı Yöneticisi (CIA) William J. Burns’un de katıldığı Aspen Güvenlik Kurulunda Moore, ABD’li meslektaşını onaylayarak Putin’in hasta olmadığını tabir etti.  

ABD merkezli fikir kuruluşu Aspen Strateji Küme tarafından ABD’nin Colorado eyaletindeki Aspen kentinde 19-22 Temmuz ortasında düzenlenen Aspen Güvenlik Forumunda dün konuşan İngiltere MI6 Şefi Richard Moore, Avrupa kıtasındaki Rus misyonluklarında diplomat kimliğiyle çalıştığını ileri sürdüğü 400 kadar Rus casuslarının hudut dışı edildiğini açıkladı. Moore, 400 kadar casusun Avrupa kıtasından ayrılmasıyla Rusya’nın istihbarat kapasitesinin yarıya düştüğünü söyledi.

PUTİN, 3 MAKSADININ 3’ÜNDE DE BAŞARILI DEĞİL

ABD Eski Dış İşleri Bakanı Condoleezza Rice’ın kurucusu olduğu Aspen Strateji Kümesinin Eş Lideri Harvard Üniversitesi Profesörü Joseph Nye’ın 1986’da yanında çalıştığını belirten MI6 Şefi Moore, ABD ve İngiltere istihbaratı olarak Rusya Devlet Lideri Putin’in planını bildiklerini söz etti.

Moore, Putin’in planının 3 değerli maksadı olarak Zelenskiy’i idareden düşürmek, Kiev’i ele geçirmek ve NATO ittifakı içinde ayrılık yaratmak olduğunu belirtti. Putin’in bu üç maksadının de şimdi gerçekleşmediğini ve gerçekleşmekten uzak olduğunu söz eden Moore, yaklaşık 15 bin Rus askerinin hayatını kaybettiğini vurguladı. NATO içinde ayrılık yaratma amacına konusunda ise Moore, birliğin eskisinden daha birleşmiş olduğunun altını çizdi.

CIA YÖNETİCİSİNİ TEYİT ETTİ: PUTİN HASTA DEĞİL

MI6 Şefi Richard Moore, gelecek haftalarda Rusya’nın Ukrayna’da asker düşüncesi ve mühimmat kahrı çekeceğini, ilerleyişinde bir duraklama olacağını ve bu durumun Ukrayna’ya fırsatlar sunacağını öngördü.

Avrupaya kışın gelmesiyle gaz meşakkati baş göstereceğini tabir eden Moore, Beş Göz istihbarat ittifakı çerçevesinde elde edilen bilgilere dayanarak Putin’in hasta olduğuna dair rastgele bir ispat olmadığını belirtti.

Forumda konuşan CIA Yöneticisi William J. Burns de tıpkı açıklamayı yapmış ve Putin’in hasta olduğuna dair bir delil olmadığını belirtmişti. (Five Eyes Beş Göz, ABD-İngiltere-Avustralya-Kanada-Yeni Zelanda ortasındaki istihbarat ittifakıdır)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.