İBB Lider Vekili Selçuk Sarıyar’dan ‘Esenyurt’ açıklaması: ‘Benzer imgeleri bir daha yaşamayacağız’

İstanbul’da tesirli olan sağanak yağışın akabinde Esenyurt’taki Haramidere’nin taşması sonucu birçok konut ve iş yeri hasar gördü.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanvekili Selçuk Sarıyar, Esenyurt’un en fazla yağış alan ilçelerden olmamasına karşın yağmurdan en çok etkilenen bölge olduğunu açıkladı.

Konuya ait İBB Lider Vekili Selçuk Sarıyar, toplumsal medya hesabından açıklamada bulundu. 

Sarıyar tarafından yapılan açıklama şöyle:

1- İBB gruplarımızla birlikte dün geceden beri alandayız. Kentimizin mevsim normallerinin üzerinde, doğal afet seviyesinde aldığı yağışa anında müdahale etmekle birlikte sonraki yağışlara karşı tedbirler almaya da devam etmekteyiz. Ayrıntıları sizinle paylaşmak isterim…

2- AKOM’un bilgilerine nazaran en çok yağış alan bölgeler Sarıyer, Büyükçekmece, Şişli, Eyüpsultan oldu. Düzgün haber: Geçtiğimiz 3 yılda yaptığımız altyapı yatırımları tüm ilçelerimizde afet manzaralarının oluşmasını engellemiştir. Metrekareye düşen 100kg yağmurun olumsuz tesiri düşüktür.

3- Bunun sebebi, İBB olarak 2019 yılından bu yana 1650 km atık su şebekesi ve kolektörü ile 150 km yağmursuyu kanalı imalatı gerçekleştirmiş olmamız. Ayrıyeten 6km atık su tüneli ve 7km yağmursuyu tüneli yatırımı yapıldı. 69 derede 36km ıslah gerçekleştirildi.

4- Ne yazık ki Esenyurt bu ilçelerden daha az yağış almasına karşın Haramidere’nin taşması sebebiyle inanılmaz saatler geçirdi. İBB Liderimiz ve yöneticilerimizle uyum içerisinde 3000’in üzerinde işçimizle bir arada ben de bu süreçte gruplarımızla alandaydım.

5- İtfaiye, İSKİ, Yol Bakım, İGDAŞ, İSTAÇ, Zabıta, 153 Yerinde Tahlil, Toplumsal Hizmetler ve Lojistik Takviye Merkezimizle birlikte vatandaşımızın yanındaydık.

6- Bu kapsamda alanda tahliye, paklık çalışmalarımızı tamamlamakla birlikte meskenleri yağıştan etkilendiği için Yetenekli İz KYK Öğrenci Yurdu’nda kalan vatandaşlarımıza 3 öğün yemek vermekteyiz. Tespit çalışmalarından sonra mağdur olan vatandaşlarımıza 7.000TL yardımda bulunacağız.

7- Benzeri görünümlerin yaşanmaması için İSKİ ile gerekli yatırımları derhal yapacağız. Çünkü bugüne kadarki altyapı yatırımları kapsamında Esenyurt’ta 596 m dere ıslahı ve 2249m atık su kolektörü tamamlanmıştı. 2534m dere ıslahı ve 3229m atık su kolektörü daha yapılacak.

8- Su baskını yaşanan 1850 metrelik alanı yıl sonuna kadar,  kalan kısmı ise 2024 yılı içerisinde tamamlamayı hedefliyoruz. Böylelikle İstanbul’un başka bölgelerinde olduğu üzere Esenyurt’ta da emsal manzaraları bir daha yaşamayacağız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.