Hindistan’da hükümet üyesi karakolda azabın görüntüsünü övünerek yayınladı

Hindistan’da polislerin gözaltına aldığı bir küme Müslümanı döverken çekildiği sav edilen görüntü, iktidardaki Bharatiya Janata Partisi’nin (BJP) bir üyesi tarafından övgü dolu sözlerle paylaşıldı. Görüntüde iki polis memurunun bir küme erkeğe sopalarla vurduğu görülüyor.

BJP üyesi polislerin hali için “dövülenlere hediye” derken, görüntüyü milyonlarca kişi izledi. Görüntü için hükümetten şimdi rastgele bir açıklama yapılmadı. Gözaltındaki bireylerin aileleri yakınlarının hatasız olduğunu söyleyerek özgür bırakılmaları daveti yaptı. 6 gün evvel yüklenen görüntüdeki polislere karşı ise rastgele bir süreç başlatılmadı.

Dövülenlerden biri Hindistan’ın kuzeyindeki Saharanpur kentinde yaşayan Zeba’nın erkek kardeşi. BBC’ye konuşan Zeba: “Bu benim kardeşim ve onu dövüyorlar. Çığlıkları o kadar fecî ki izleyemiyorum bile.” Görüntüdeki dövülürken görülenler, “Acıyor, acıyor…Hayır!” diye bağırıyor. Zeba’nın 24 yaşındaki kardeşi Saif, geçen hafta polis tarafından gözaltına alınan onlarca Müslümandan biri.

GEÇEN HAFTADAN BERİ GERGİNLİK SÜRÜYOR

Geçen hafta binlerce kişi, iktidar partisi BJP’nin sözcüsü Napur Sharma’nın Muhammed Peygamber ile ilgili tahrik edici kelamlar sarf etmesinin akabinde sokaklara dökülmüştü. Sharma, kelamlarından kısa bir müddet sonra misyonundan alınmış, parti ise tüm dinlere saygılı olduğunu savunan bir açıklama yapmıştı.

Cuma günü epeyce sakin başlayan aksiyonlar bir noktada hararetlenmeye başladı. Polis, Saif’in de ortalarında bulunduğu 30 kişiyi “kargaşaya yol açmak”, “şiddetli hareketlerde bulunmak” ve “insanların hayatını tehlikeye atmakla” suçlayarak gözaltına aldı. Fakat ailesi, Saif’in aksiyonlara katılmadığını ve hatasız olduğunu belirtti.

Video, BJP yetkilisi Shalabh Tripathi tarafından paylaşıldığında milyonlarca şahsa ulaştı. Olayın gerçekleştiği Uttar Pradesh eyaletinde üst seviye bakan olan Tripathi, görüntünün altına “İsyancılara bir hediye” yazdı. İnsan hakları kümeleri, BJP’nin 2014’te iktidara gelmesinin akabinde Hindistan’da Müslüman azınlıklara giderek büyüyen bir hoşgörüsüzlük siyasetinin hâkim olduğunu belirtti.

POLİS REDDETTİ

BBC, aile üyelerinin polis tarafından gözaltına alınıp Kothwali karakolunda dövüldüğünü tez eden ailelerle görüştü. Polis, olayın kelam konusu karakolda gerçekleştiğini reddetti.

BBC’ye konuşan kıdemli polis memuru Akash Tomar, “Saharanpur’da bu türlü bir olay olmadı. Toplumsal medyada birtakım görüntüler dolaşıyor, ancak bunları yavaşlatıp izlediğinizde öbür bir bölgenin ismini görebilirsiniz” diyor. Tomar, görüntünün gerçek olup olmadığını araştırdığını, bir sonuca ulaştığında gerekli adımları atacağını iletti.

Polis yetkilileri, geçen hafta yapılan aksiyonlarda 84 kişiyi gözaltına aldıklarını belirtti. BBC’ye konuşan Komiser Kumar, sırf ‘suçluların’ alındığını savundu: “İnsanları gözaltına aldığımızda evvel şiddetli aksiyonlara katıldıklarını kanıtlayan görüntüleri gösteriyoruz.” Fakat aileler, Kumar’a katılmadı.

Karakolun karşısında polisin iki Müslüman adamın konutlarını dozerlerle tahrip ettiği sav ediliyor. Hindistan’da milyonlarca kişi, müsaadesiz bir formda derme çatma konutlarda yaşıyor. BJP, son periyotta bununla baş etmek için o meskenleri yıkmayı tercih ediyor. Bölgede hareketlere katılan şahısların meskenlerinin ise önceliklendirildiği belirtiliyor.

Uttar Pradesh bölgesinde hükümete bağlı medya danışmanı olan Mrityunjay Kumar, Twitter hesabında bir dozer fotoğrafı paylaşıp altına “Cumadan sonra Cumartesi gelir” yazmıştı.

‘İNSAN HAKLARINA AYKIRI’

Uluslararası Af Örgütü ise hükümeti niyet ayrılığı ve muhalifliği baskılamakla suçluyor: “Hindistan’da hükümet, Müslümanları amaç alarak barışçıl yollarla muhalif olmayı ve fikirlerini paylaşmayı seçen şahıslara şiddet ve baskı uyguluyor.”

Uluslararası Af Örgütü Hindistan Heyeti Lideri Aakar Patel yaptığı açıklamada, “Eylemcilere şiddet ve baskı uygulamak, keyfi gözaltılar ve cezalandırıcı konut yıkımları gerçekleştirmek, Hindistan’ın milletlerarası insan hakları hukuku ve standartlarına bağlılığına büsbütün aykırı” dedi. (BBC Türkçe)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.