Haftaya Altın Fiyatları İçin Bu Tarihlere ve Gelişmelere Dikkat!

Altın, üst üste ikinci haftasında kayıp verdi. Piyasa analisti Eren Sengezer’e göre yakın vadeli teknik görünüm, alıcıların kenarda kaldığını gösteriyor. Ayrıca analist, altın fiyatları için önemli direncin 1.850 dolarda oluştuğunu söylüyor.

Jerome Powell, faiz artışlarına devam dedi

ABD’li traderlar üç günlük bir hafta sonundan döndü. Bu arada 10 yıllık ABD Hazine tahvili faizi yükseldi. Bunun etkisiyle altın fiyatları, Salı günü mütevazı bir düşüş baskısı altına girdi. Bununla birlikte, üst düzey makroekonomik veri yayınlarının yokluğunda, sarı metalin kayıpları sınırlı kaldı.

FOMC Başkanı Jerome Powell Çarşamba günü Senato Bankacılık, Konut ve Kentsel İşler Komitesi önünde ifade verdi. Powell, devam eden faiz artışlarının uygun olacağını yineledi. 100 baz puanlık (bps) bir faiz artırımı olasılığı sorulduğunda, Powell, belirli bir faiz artışını ‘masadan’ çıkarmayacağını söyledi. Büyüme görünümüyle ilgili olarak Powell, faiz artışlarının resesyona neden olabileceğini kabul etti. 10 yıllık ABD T-bonosu faizi Powell’ın ifadesi sırasında güneye döndü. Ayrıca altının üç günlük bir kayıp serisi yakalamasına izin verdi.

ABD ekonomik büyümesinin hızı keskin bir şekilde yavaşladı

Perşembe günü, S&P Global, ABD özel sektöründeki ekonomik aktiviteye ilişkin verileri yayımladı. Veriler, ABD’nin Haziran başında beklenenden çok daha yumuşak bir hızda büyüdüğünü gösterdi. Ayrıca Bileşik PMI’nin 53,6’dan 51,2’ye düştüğünü ortaya koydu. S&P Global Market Intelligence Baş Ekonomisti Chris Williamson, veriler hakkında şu yorumu yaptı:

ABD ekonomik büyümesinin hızı Haziran ayında keskin bir şekilde yavaşladı. Bunun yanında ileriye dönük göstergelerin bozulması üçüncü çeyrekte ekonomik daralmaya zemin hazırladı.

Olumsuzluklara rağmen altın, haftayı 1.820 doların üzerinde bitirdi

PMI raporuna verilen ilk tepki dolar satışını tetikledi. Bununla birlikte, yatırımcılar Fed’in politika görünümünde bir değişiklik olacağına dair bahse girmek konusunda isteksiz kaldılar. Aslında, CME Group FedWatch Tool, piyasaların önümüzdeki iki politika toplantısında toplam 125 baz puanlık Fed faiz artırımını neredeyse tamamen fiyatladığını gösteriyor. Ek olarak Powell, altı aylık ifadesinin ikinci gününde enflasyonla mücadele konusunda koşulsuz taahhütleri olduğunu söyledi.

Michigan Üniversitesi, Tüketici Duyarlılığı Anketi’ndeki 5 yıllık enflasyon beklentilerini, flaş tahmin olan %3,3’ten %3,1’e revize etti. Ayrıca ABD Sayım Bürosu, Nisan ayındaki %12’lik daralmanın ardından Yeni Ev Satışlarının Mayıs ayında %10,7 artarak 696.000’e yükseldiğini bildirdi. Bu verilerden sonra dolar irtifa kaybetti. Ayrıca, altının haftayı 1.820 doların üzerinde bitirmesine izin verdi.

“Bu gelişmeyle altın fiyatları güneye dönebilir”

ABD ekonomik raporu, Mayıs ayı Dayanıklı Mal Siparişleri verilerini içerecek. Yatırımcılar, Mayıs ayında %0,6’lık bir artış bekliyor. Analiste göre, tahminden daha zayıf bir veri, durgunluk korkularını canlandırabilir ve dolar üzerinde baskı oluşturabilir. Salı günü, Konferans Kurulu’nun (CB) Tüketici Güven Endeksi piyasa katılımcıları tarafından yakından izlenecek. Michigan Üniversitesi’nin Tüketici Güveni anketi enflasyon beklentileri bileşeninde keskin bir artış gösterdi. Fed politika yapıcıları, bunun faizi 75 baz puan artırma kararının arkasındaki temel neden olduğunu açıkladı. Analist, şu yorumu yapıyor:

CB’nin yayınının, enflasyonun tüketicilerin harcama görünümü üzerinde önemli bir olumsuz etkisi olduğunu ortaya koyması durumunda, doların güç toplaması olası. Ayrıca, altının güneye dönmesine neden olması muhtemel.

Bu hafta Fed’in dikkate aldığı Çekirdek PCE açıklanacak

Çarşamba günü, Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde, İngiltere Merkez Bankası (BOE) Başkanı Andrew Bailey ve FOMC Başkanı Jerome Powell, ECB’nin yıllık Merkez Bankacılığı Forumu’nda bir panelde konuşacaklar. Analiste göre, bu olay sırasında yatırımcılara Fed ile ECB ve BOE arasındaki genişleyen politika farklılığının hatırlatılması durumunda altın talep bulmakta zorlanabilir.

ABD Ekonomik Analiz Bürosu, Perşembe günü Fed’in tercih ettiği enflasyon göstergesi olan Kişisel Tüketim Harcama Fiyat Endeksi’ni yayınlayacak. Yatırımcılar, Çekirdek PCE’nin Mayıs ayında yıllık bazda %4,9’da değişmeden kalacağını tahmin ediyor. PCE enflasyon verilerinin beklenenden daha zayıf gelmesi olası. Bununla birlikte analist, özellikle Tüketici Fiyat Endeksi’nin aynı dönemde yeni bir kırk yılın zirvesini basmasının ardından, önemli bir piyasa tepkisi görmenin şaşırtıcı olacağını belirtiyor.

Son olarak, ISM İmalat PMI Cuma günü haftanın son verisi olacak. Bununla birlikte, mevcut piyasa ortamında, yatırımcıların büyük pozisyonlara taahhütte bulunmaktan kaçınmaları muhtemel. Piyasa pozisyonları, 10 yıllık ABD T-tahvil faizinin ve DXY’nin yukarı yönlü fazla bir yeri olmadığını gösteriyor. Bu bağlamda analist, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Ancak altının istikrarlı bir yükseliş trendine girmesi için ABD getirilerinde önemli bir düşüş gerekli olabilir. Öte yandan, gelecek haftaki olayların böyle bir tepkiyi tetiklemesi pek olası değil.

Altın fiyatları teknik görünümü ve altın duygu anketi

Piyasa analisti Eren Sengezer, altın fiyatlarının teknik resmine bakıyor ve analizlerini paylaşıyor. Günlük grafikteki Göreceli Güç Endeksi (RSI) göstergesi 50’nin altında kalıyor. Bu da alıcıların altının fiyat hareketine hakim olmak için mücadele ettiğini gösteriyor. Yukarı yönde, 1.850 dolarda güçlü bir direnç var. Altın fiyatları bu seviyenin üzerinde bir günlük kapanış yapmazsa, satıcıların kontrolü elinde tutması mümkün. 1.850 doların üzerinde, 1.860 dolar ve 1.870 dolar, sonraki engeller olarak sıralanıyor.

Öte yandan, bir sonraki düşüş hedefi olarak 1.810 doların (düşüş trendinin bitiş noktası) görülmesi olası. Bu destek başarısız olursa, 1.800 dolara (psikolojik seviye) ve 1.787 dolara (16 Mayıs’ın en düşük seviyesi) doğru daha fazla kaybın yaşanması mümkün.

FXStreet Tahmin Anketi yakın vadede biraz düşüş eğilimine işaret ediyor. Ancak ankete katılan uzmanların hiçbiri altının önümüzdeki hafta 1.800 doların altına düşmesini beklemiyor. Ayrıca bir aylık görünüm, ortalama hedef 1.870 doların üzerindeyken ezici bir şekilde yükseliş gösteriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.