Gençleri para ve şantajla tetikçi yapmışlar

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında suç örgütlerinin faaliyetlerinin deşifre edilmesine yönelik geniş çaplı çalışma başlatılmış, daha önce işlediği suçlardan dolayı Kırmızı Bültenle aranan ve İtalya’nın başkenti Roma’da cezaevinde tutuklu bulunan Barış Boyun liderliğindeki silahlı grubun çok sayıda üyesi geçen Cuma günü düzenlenen operasyonlarda yakalanmıştı.

BAKAN SOYLU DUYURMUŞTU

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da operasyonu, “İstanbul’da organize suç örgütüne yönelik operasyonda 131 şüpheli gözaltına alındı” ifadeleri ile duyurmuştu.

Gözaltına alınıp emniyette sorguya alınan çete üyelerinin ifade işlemleri dün akşam sona erdi. Sabah saatlerinde güvenlik önlemleri altında emniyetten çıkarılan şüpheliler, önce sağlık kontrolüne, daha sonra İstanbul Adliyesi’ne sevk edildi.

Öte yandan, ‘kasten öldürme’, ‘öldürmeye teşebbüs’, ‘silahlı yaralama’, ‘uyuşturucu ticareti’, ‘silah ticareti’, ‘mala zarar verme’, ‘genel güvenliğin tehlikeye sokulması’ ve ‘tehdit’ olmak üzere 103 eylem ve gayrimeşru faaliyetlere karıştığı ileri sürülen söz konusu gruba yönelik yapılan operasyonlarda ele geçen silah, mermi, uyuşturucu ve örgütsel materyallerin bugün İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nde sergileneceği duyuruldu.

1 MİLYON LİRAYA TETİKÇİ

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından yapılan çalışmalarda, birçok saldırı talimatını Roma cezaevindeki çete elebaşı Barış Boyun tarafından aldığı belirlenen tetikçi çetenin, dışarıda bulunup firarda olduğu öğrenilen iki numaralı ismiyle de tetikçi devşirdiği tespit edildi.

PARA VEREREK TETİKÇİLİK YAPTIRIYORLAR

Birçok cinayet ve yaralama olayının azmettirici ve planlayıcısı olarak aranırken yurt dışına kaçıp Gürcistan’da olduğu belirlenen Berattan Gökdemir isimli iki numaranın organizasyonunda sosyal medyada açılan hesaplarda müzik eşliğinde yayınlanan silahlı saldırı görüntüleriyle çoğunluğu Anadolu kasabalarından birçok gencin tetikçi yapıldığı belirlendi.

ŞANTAJLA BAŞKA SUÇLARA YÖNLENDİRİYORLAR

Gökdemir’in 20-25 yaşlarındaki gençlere önce 100 bin lira ile 1 milyon lira arasında değişen ücretler üzerinden para ödeyip tetik çektirttiği, akabinde ise işlediği suçla tehdit ve şantajlarda bulunularak başka suçlara yönlendirdiği belirlendi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir