Erol Evcil’in hakimlik sözü ortaya çıktı

Ankara Sulh Ceza Hakimliğince, “kamu kuruluşlarının ziyanına dolandırıcılık” ve “suç işlemek gayesiyle örgüt kurma” hatalarından dün tutuklanan Evcil’in hakimlik tabiri ortaya çıktı.

Emniyette gözaltında bulunduğu müddette ayrıntılı tabir verdiğini, bu beyanlarının dikkate alınması gerektiğini belirten Evcil, Türkiye genelinde 4 demir çelik fabrikasının bulunduğunu, bu iş yerlerinde 3800 kişinin istihdam edildiğini aktardı.

Fabrikaların 2006 ve 2015 yılları ortasına ilişkin vergi borçlarının biriktiğini tabir eden Evcil, “Bunların vergi borcu 3 milyar 9 milyon civarındadır. Bu borç oluştuğunda 10 yıl tutuklu kalmıştım. Daha evvel ‘çete kurmak’ ve ‘dolandırıcılıktan’ yargılandım, beraat ettim. Dolandırıcılık emeliyle hiçbir şey yapmadım. Vergi borçlarımın olduğu 2 şirket vardır. Sivas’taki demir çelik fabrikasında beraat ettiğim belge katılaşmadığı için üzerinde önlem vardır. Devleti dolandırma üzere bir niyetim yoktur. Benim yalnızca vergi borcum vardır.” savunmasını yaptı.

Evcil’in avukatı Mehmet Er de Evcil’in medyatik bir kişilik olduğunu belirterek, soruşturma kapsamında gözaltına alındığında üzerinde yalnızca 5 bin lira bulunduğunu söyledi.

Müvekkilinin vergi kabahati işlemediğini fakat vergi borcunun bulunduğunu savunan avukat Er, örgüt kurma savlarının ise somut kanıtlara dayamadığını tez etti.

Aynı hatalardan tutuklanan şüpheliler, Tolga Demirel, Hasan Kabuklu ve Fırat Ardıç da sorgularında, Evcil’in sahibi olduğu fabrikalarda çalışan olduklarını, ortalarında işveren emekçi münasebetinin bulunduğunu öne sürdü.

“DEMİR YUMRUK”

Demir çelik bölümünde paravan şirketler üzerinden düzmece faturalarla kamuyu 25 milyar lira ziyana uğrattığı tez edilen firmalara yönelik 28 Haziran’da düzenlenen “Demir Yumruk” operasyonunda, Evcil’in de ortalarında 374 kuşkulu hakkında gözaltı kararı verildi.

Ankara Emniyet Müdürlüğündeki süreçleri tamamlanan şüphelilerden 225’i dün sıhhat denetiminin akabinde adliyeye sevk edildi. Savcı, şüphelilerden 210’u için ek gözaltı talebinde bulundu. Sulh Ceza Hakimliği, 210 zanlıdan bir kısmı için 2, kimileri için ise 4 gün ek gözaltı mühleti verdi.

Erol Evcil’in de ortasında olduğu 15 kuşkulu ise sözlerinin alınmasının akabinde tutuklama talebiyle Sulh Ceza Hakimliğine sevk edildi.

Hakimlik, şüpheliler Erol Evcil, Tolga Demirel, Hasan Kabuklu ve Fırat Ardıç “kamu kuruluşlarının ziyanına dolandırıcılık” ve “suç işlemek hedefiyle örgüt kurma” cürümlerinden, kuşkulu Sadun Budinli ise “kamu kuruluşlarının ziyanına dolandırıcılık” ile “suç örgütüne üye olmak” hatalarından tutukladı.

Alpaslan Gazi A, “konutu terk etmeme”, öteki şüpheliler Özdemir Ö, Sadık Fırat E, Berat Nuri Ş, Gülderen Evcil A, Mirza Ardahan A, Mithat K, Öznur Çıtlak A, Remziye Evcil Ş. ve Serdar Ç. ise “yurt dışı yasağı” isimli denetim koşuluyla hür bırakıldı.

Diğer şüphelilerin söz süreçleri sürüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.