DSÖ'den flaş uyarı: XE çok daha bulaşıcı

DSÖ’den flaş uyarı: XE çok daha bulaşıcı

Korona virüs’ün yeni bir varyantı ortaya çıktı. ‘XE’ adı verilen yeni varyant daha önce Alfa varyantının çıktığı ülke olan İngiltere’de tespit edildi. İngiliz uzmanlar British Medical Journal’da yayınlanan bir makalede, varyantların çoğaltma sırasında genetik materyallerini karıştırıp yeni bir mutasyon oluşturduğunu söyledi.

Yeni mutasyonun oluştuğunun duyurulmasının ardından, Dünya Sağlık Örgütü’ünden (DSÖ) konu ile ilgili beklenen açıklama geldi.

DSÖ yeni mutasyon XE’nin Omikron’un BA.2 alt varyantından yüzde 10 daha bulaşıcı olduğunu duyurdu. Açıklamada bu sonucun ilk bulgu olduğu kesin bir bilgiye ulaşmak için araştırmaların sürdüğünün altı çizildi.

NDTV’de yer alan habere göre, İngiltere’nin sağlık kurumu, XE varyantının ilk olarak 19 Ocak’ta tespit edildiğini ve yeni varyantın 637 vakada tespit edildiğini bildirildi.

Omikron neden daha bulaşıcı?

Öte yandan ilk bulgular Omikron’un Delta ve Wuhan versiyonlarına kıyasla daha bulaşıcı ancak daha hafif olduğu yönünde. Omikron varyantının daha düşük şiddette seyretmesi hem bu varyantın özelliklerine, hem de aşı ve enfeksiyon sayesinde artan bağışıklığa bağlanıyor.

Londra’daki Imperial College’da yapılan analizler, Omikron mutasyonlarının onu Delta varyantına göre daha hafif bir virüs haline getirdiğini gösteriyor.

Korona virüse karşı hiçbir bağışıklık olmaması halinde, delta varyantına kıyasla Omikron varnatında hastanenin acil servisine başvurma ihtimali yüzde 11 daha az. Ancak aşı ve enfeksiyon seviyesi yükseldiği için bu durum artık daha az kişi için geçerli.

Omikron enfeksiyonu ile hastaneye yatma riski yüzde 25-30 düzeyinde azaldı

Nüfus içinde gelişen bağışıklık durumu da gözetildiğinde, Omikron enfeksiyonu ile hastaneye yatma riski yüzde 25-30 düzeyinde azalırken, hastanede bir günden fazla kalma riski de yüzde 40 düşüş gösteriyor.

Imperial College araştırmasını yürüten ekipten Prof. Neil Ferguson, bunun “bir ölçüye kadar iyi Haber” olduğunu söylüyor. Ancak bu düşüşün modellemede büyük bir değişiklik yaratacak düzeyde olmadığını belirterek, Omikron’un hızlı yayılması nedeniyle hastaneye başvuran kişi sayısının hala yüksek seyredebileceği ve bunun sağlık servisi üzerinde baskı oluşturabileceği uyarısında bulunuyor.

Omikron’un laboratuvar incelemeleri, bu varyantın neden daha hafif olabileceğine dair veriler sunuyor

Hong Kong Üniversitesi araştırmaları, Omikron’un üst solunum yollarını enfekte etmede etkili iken, daha fazla hasara yol açabileceği akciğer dokusuna inemediğini göstermişti.

Cambridge Üniversitesi araştırmaları da Omikron varyantının akciğer hücrelerini birbirine yapıştırmada diğer varyantlar kadar etkili olmadığını ortaya koymuştu. Ağır hastaların akciğerlerinde genellikle bu sorun ortaya çıkıyordu.

ABD’de koronadan ölenlerin sayısı 1 milyona yaklaştı

 

Virüsü dünyaya yayan Çin’de vaka sayısı artıyor

 

İngiltere’de ‘hayat pahalılığı’ protesto ediliyor

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.