‘Dış ticarette 37,6 milyar dolarlık açık verdik’

Türkiye’nin stratejik eserler dahil birçok tarım eserinde dışa bağımlı olduğunu belirten CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, “Yeni Tarım Bakanı Türkiye’nin tarım ihraç eden ülke olduğunu söylüyor ancak bu gerçek değil. 2003-2022 Nisan devrinde 93 milyarlık ziraî eser ihracatına rağmen 130,6 milyar dolarlık ithalat yapıldı. Dış ticarette 37,6 milyar dolarlık açık verdik” dedi.

CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında, Türkiye’nin stratejik eserler dahil birçok tarım eserinde dışa bağımlı olduğunu söyledi.

“TÜRKİYE TARIMDA NET İTHALATÇI”

Sarıbal, Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci’nin “Türkiye, tarım ve orman dallarında kendine yeten net ihracatçı bir ülkedir. 207 ülkeye iki binden fazla ziraî eser ihracatı gerçekleştirmekteyiz” açıklamasını kıymetlendirerek, “Yeni Tarım Bakanı Türkiye’nin tarım ihraç eden ülke olduğunu söylüyor lakin bu gerçek değil. Dış ticaret konusunda iki sayı var ve iktidar mensupları işine gelen kısmı aktarıyor. Türkiye’nin besin eserleri dış ticaretinde az da olsa ihracat fazlası verdi. Buna rağmen tarım eserlerinde ithalatçı ülke oldu” sözlerini kullandı.

“İHRACATÇI OLARAK GÖSTERMESİ HATALIDIR”

Ülkenin temel ve stratejik tarım eserlerinde dışa bağımlı olduğunu belirten Sarıbal, “Sayın Bakan DİR (Dahilde Sürece Rejimi) kapsamında ithal edilen eserleri katarak yapılan besin eserleri ihracatını ülkemizin tarımda ihracatçı olarak göstermesi hatalıdır” diye konuştu.

“DİR KAPSAMINDA İŞLENEN BESİN ESERİ ÇİFTÇİYE BİR KATKISI OLMADI”

DİR kapsamında ithal edilen tarım eserlerinin işlenerek besin eseri satılmasını ülke çiftçisine bir katkısı olmadığını tabir eden Sarıbal, “Yapılan iş sanayiciye ve ülke iktisadına katkısı var. Biz ülkemizin besin eserleri ihracatından para kazanmasına karşı değiliz. Bugün Ukrayna- Rusya savaşında yaşanan ham unsur tedariki meşakkati sanayiciyi zora soktu. Lakin ülkemizin kapasitesini sonuna kadar kullansaydık. Dışarıdan gelecek tehlikelere karşı daha güçlü olurduk” görüşünü lisana getirdi.

“19 YILDA 130,6 MİLYAR DOLAR İTHALAT”

Türkiye İstatistik Kurumunun dış ticaret bilgilerini aktaran Sarıbal, şunları söyledi:

* “2003-2022 Nisan devrinde 93 milyarlık ziraî eser ihracatına rağmen 130,6 milyar dolarlık ithalat yapıldı. Dış ticaret açığı 37,6 milyar dolarlık açık verdik. Bu verdiğimiz para hububat, baklagil, sanayi bitkileri, canlı hayvan ithalatına ödendi. Biz bu parayı yabancı şirketlere kazandıracağımıza ülke çiftçisine kazandırsaydık bugün dışarıdan ham husus ithal etmezdik.

* Toprak Mahsulleri Ofisi başta buğday olmak üzere arpa, mısır ve ham Ayçiçek yağı ithal etti. Sayın Bakana sormak isterim. Şayet ithalatçı bir ülke değil isek TMO bu eserleri nerede kullandı?”

“5 MİLYON SIĞINMACI İLE 40 MİLYON TURİSTİ EKLEYİNCE KİŞİ BAŞINA ÜRETİM DAHA AZ”

“Tarım Bakanı’nın sav ettiği üzere ülkemiz, bitkisel üretimde kendi kendine yetmiyor” diyen Sarıbal, “2000 yılında 65 milyon nüfusumuz var iken 100 milyon ton bitkisel üretim yapılırken, 2021 yılında 85 milyon nüfusa 118 milyon ton, bu yıl 126 milyon ton üretim bekleniyor. 2000 yılında kişi başına bitkisel üretim 1.546 kilo iken, 2019 yılında 1.398 kilo, 2021 yılında iddiası 1.466 üretim düşmektedir. Üstelik 2000 yılında yalnızca 13 milyon turistin besin muhtaçlığı karşılanırken, bugün 5 milyon sığınmacı ve 40 milyon turisti ekleyince kişi başına üretim daha da az olduğu görülecektir” biçiminde konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.