CHP’li Erkek 305 çocuğa cumhurbaşkanına hakaretten dava açıldığını açıkladı: ‘Çocukları bile yargılıyorlar’

CHP Genel Lider Yardımcısı Muharrem Erkek, partisinin genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında Adalet Bakanlığı’nın yayınladığı “2021 yılı Adalet İstatistiktekileri Raporunu” kıymetlendirdi. “Raporun içerisindeki bilgiler vahim. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ismi altında dayatılan keyfilik ve hukuksuzluk her geçen toplumun her kısmında adaletsizliği büyütüyor” diyen Erkek, şu görüşleri lisana getirdi:

“BU UCUBE SİSTEMDE CUMHURBAŞKANINA HAKARET DİYE BİR KABAHAT OLMAMALI”

“Aslında bu ucube sistemde ‘cumhurbaşkanına hakaret’ diye bir cürüm olmamalı. Zira kendisi de parti genel başkanlığı yoluyla devlet ve hükümet yönetiyor. Maddi temelini büsbütün kaybetmiş bir hatadan beşerler yargılanıyorlar. 2014 yılında Cumhurbaşkanı’na hakaret cürmünden 110 dava açılmış. 2021’de 9 bin 168 dava açılmış. 2014’te bir çocuk hakkında cumhurbaşkanına hakaretten dava açılmış. 2021’de 305 çocuk. Çocukları bile yargılıyorlar. 22 çocuk mahkumiyet kararıyla karşı karşıya bırakılmış. Cumhurbaşkanına hakaret gerekçesiyle soruşturma geçirenlerin sayısı 200 bine yaklaştı.

ANAYASA MAHKEMESİ VERİLERİ

Anayasa Mahkemesi, 2021 yılında 11 bin 830 hak ihlali kararı vermiş. Temel hak ve özgürlükleri önemli tehdit altında. Yüzde 93 oranında adil yargılanma hakkı ihlal edilmiş. Anayasa Mahkemesi tıpkı vakitte 122 baktığı evrakta ‘Burada azap ve makus muamele var’ demiş. Adil yargılanma hakkı, söz özgürlüğü kalmadı. Bu ortada yargının kurucu ögesi olan savunma ve temsil eden avukat. Çok önemli meseleleri var savunmanın. Saray hükümeti adil yargılanma hakkını sağlayacak CMK (Ceza Muhakemesi Kanunu) fiyatlarını bile avukatlara nizamlı ödeyemiyor.

“ADALETE İTİMADI BÜSBÜTÜN BİTİRDİLER”

Adalet olmadığı için toplumun kıymetli bir kısmı barınma sıkıntısıyla beslenme meselesiyle karşı karşıya kaldı. Üniversite öğrencileri bu problemler yüzünden tahsillerine orta verdi. Üniversitelerine gitmeme kararı aldı.

Bir ülkede halk artık adalete inanmıyorsa o sistem, o rejim, o idare artık mahkum olmuştur. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi de Recep Tayyip Erdoğan da bu Saray iktidarı da mahkum oldu.

Son yapılan bir araştırmada Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi diyenler yüzde 29. Parlamenter sistem diyenler yüzde 65. Güçlendirilmiş parlamenter sistemle bu problemleri daima birlikte çözeceğiz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.