CHP’li Ali Uzman Başarır: “İstanbul Havaalanı’nı işleten İga’nın 20 milyar liralık kira bedeli 20 yıl ertelendi”

CHP Mersin Milletvekili Ali Yetenekli Başarır, bugün TBMM’de basın toplantısı düzenledi.

Başarır, İstanbul Havaalanı ihalesini alan İGA şirketinin ödemesi gereken 1 milyar 195 bin euro kira bedelinin 20 yıl ötelendiğine ait evrak açıkladı.

Başarır, şu açıklamayı yaptı:

“SABİHA GÖKÇEN HAVAALANI’NI THY’NİN UÇUŞUNA KAPATTIK, YALNIZCA ANADOLU JET UÇUYOR BU BEYEFENDİLER PARA KAZANSIN DİYE”

“Önemli bir krizden geçiyoruz, memur maaşlarının ödenip ödenmeyeceği tartışılıyor, temmuz ayında maaşları tartışıyoruz, milyonlarca insan icrada, çiftçi borçları ertelenmiyor; tarlası, traktörü icrada, taban fiyatlı geçinemiyor lakin kamu kaynaklarını bu iktidar hunharca harcamaya devam ediyor. Bizim paramız nasıl kullanıyor? 5 şirkete çete dediğimiz vakit kızıyorlar ancak vergi almıyoruz, sigorta primlerinden muaf tutuyoruz, en büyük ihaleleri açık ihale olmadan veriyoruz. Yeni havaalanını 5 şirket almıştı sonra şirket sayısı 2’ye düştü. Bu yeni havaalanı kıymetlensin diye Atatürk Havaalanı’nı kapattık. Sabiha Gökçen Havaalanı’nı THY’nin uçuşuna kapattık, yalnızca Anadolu Jet uçuyor bu beyefendiler para kazansın diye.

“KİM BU İGA, CENGİZ, MAKYOL?”

25 Ocak 2018’de İGA ile bir kontrat yapılıyor; 2019, 2020, 2021’de Türkiye Cumhuriyeti’ne ödenmesi gereken kira bedeli 1 milyar 195 bin euro, yani 20 milyar. Bu ödemesi gereken parayı 2042, 2043 yılına kadar erteliyorlar; neden, kimin parasını ne hakla erteliyorsunuz? Şu anda bir kuruşa bile muhtaç iktidar, fakat bu parayı 20-22 yıl erteliyorlar. Bu şirket kalacak mı, iflas mı edecek, bu beyefendiler yaşayacak mı? Bu mukaveleyi yapan şirket yöneticisini Kamu Özel İş birliği Daire Lideri Özel Kalem Daire Lideri olarak Devlet Hava Meydanları İşletmesi’ne atıyorsun ve bu adam üzerinden irtibat kuruyorsun. Daha farklı bir şey var; Devlet Hava Meydanları İşletmeleri’nde bu kirayı öteleme kararına imza atanlardan birinin oğlu şu andan İga şirketinde üst seviye yönetici ve imzanın atıldığı tarihte yapılıyor bu. Kim bu İGA, Cengiz, Makyol?

“84 MİLYONA AF YOK, EKMEK YOK ANCAK BU BEYEFENDİLERE EKMEK VAR”

20 milyarımız 23 yıl bu beyefendilerde; çiftçinin borçlarını, memurun kredi borçlarını erteleyebiliyor musun, işçine bu hakkı veriyor musun? İçimiz yanıyor zira bu bizim paramız. Bir devlet bu türlü yönetilmez, hazinenin parası, yeri kimsenin babasının malı değil. Bunu çıkıp bakan ve Devlet Hava Meydanları İşletmesi İdare Konseyi vermeli. Bu para ne kaidelerle, neyin karşılığında ertelendi? 84 milyona af yok, ekmek yok fakat bu beyefendilere ekmek var.

“GELECEĞİMİZ İPOTEK ALTINDA, 5 ŞİRKETE VERİLMİŞ DURUMDA”

Nebati’ye sormak isterim; çıkardığınız Gelir Endeksli Senetleri, Devlet Hava Meydanları’nın gelirlerine endeksliyorsunuz ve bu sene Devlet Hava Meydanları İşletmeleri’nin ziyanı Sayıştay raporlarına nazaran 2 milyar ve 20 milyarı da almıyorsun, nasıl olacak bu? Çıksın bu çok konuşan az bilen ekonomist bakan açıklasın bunu. Bilgi, hukuk yok. Tek imza ile bu kararı verebiliyorlar. Bir ülke, bir vatan soyuluyor. Bizim paramızı, geleceğimizi 25 yıl sonrasına erteleyenleri lanetliyorum. Hangi fikre sahip olursa olsun tüm basına söylüyorum; bunu paylaşın, geleceğimiz ipotek altında, 5 şirkete verilmiş durumda.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.